Hva passer din kroppsform, hvilke trender gjelder, og hvordan var det med kleskoder igjen? Se svarene fra Kjersti her.
Følg med på kk.no for flere spennende nettmøter i tiden som kommer!
Hei!
Jeg har ganske kraftige legger. Hva slags kjole og sko tror du blir fint til meg? Har ellers timeglassfigur.
Hei Sara!
Jeg ville gått for en feminin 50-tallskjole med smalt liv og vidt skjørt som slutter litt over kneet. Unngå skjørtelengder som slutter midt på leggen. Det kan bidra til at bena ser kortere og tykkere ut.
Velg gjerne nette, mørke sko. Personlig synes jeg ankelremmer kan bidra til å markere ankelen og gjøre leggene litt tynnere. Men pass på at remmen ikke blir for stram. Støvletter er også et alternativ. Velg da et litt pyntet par med hæl, og let etter varianter som er ganske høye. De må gjerne slutte på det slankeste punktet rett under kneet. Unngå støvletter som slutter midt på leggen, da det i likhet med skjørt som slutter akkurat der kan få bena til å se tykkere ut. Sorte strømper er også et godt tips. De får nemlig bena til å se både lengre og slankere ut!
Lykke til!
Hilsen fra Kjersti
Blå kjole og grå veske + sko, hvilken farge på strømper? heller mot hudfarget (ikke brun altså) men er det feil?
Jeg vet jo ikke helt hvilke blå- og gråtoner det er snakk om, så jeg tror jeg at jeg ville gått for sorte strømper, siden det passer til alt! Se også svaret jeg ga til Malis under.
Jeg synes det er lurt å begrense antall farger, så antrekket ikke blir for rotete. Sort får dessuten bena til å se slanke og lange ut, så jeg ville nok gått for det!
Lykke til!
Hilsen fra Kjersti
Hei
Jeg skal gå med en helt enkel kort svart kjole uten ermer. Skoene er åpne høyhælte sko. Disse er også svarte. Lurer derfor på hvilken farge jeg bør ha på strømpebuksen, svart eller hudfarget?
Tusen takk for svar.
Hei!
Her synes jeg gjerne at du kan eksperimentere litt med strømpene. Vi ser masse, lekre strømpebukser i ulike farger og mønstre denne sesongen. Se for eksempel i denne saken: http://www.kk.no/850848/hostens-hotteste-stromper
Hvis både kjole og sko er sorte kan du selvsagt også velge både sort og hudfarget strømpebukse. Personlig ville jeg gått for sorte strømper. Da ville jeg følt meg fri til å eksperimentere mer med tilbehøret, siden antrekket blir såpass enhetlig. Metalliske accessoirer er for eksempel veldig stilig til julebordet. Et annet alternativ er rødt. Rød clutchveske og hårpynt vil kunne bli lekkert.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hei!
Hvordan skal pumpsene se ut nå? Jeg er ikke så god til å gå på høye hæler. Har du noen gode tips for hvordan jeg skal overleve en hel festkveld med fine sko?
Hei Hilde!
I forbindelse med at den 50-tallsinspirerte stilen har fått sin renessanse, har vi sett endel helt spisse pumps i høst. I tillegg har den firkantede tåen fått sin tilbakekomst!
Ingen av disse trendene er videre behagelige, dessverre, så da ville jeg nok gått for et par pumps med plattå og litt rundere tupp, som for øvrig holder seg i motebildet. Et tips er å se etter sko hvor lesten på skoen (se for deg skoene fra siden) er så lite skrå som mulig. Jo flatere lest, desto bedre er skoene å gå med. Er lesten flat kan hælene altså være høye uten at det vil gjøre så vondt under tåballene. Ved hjelp av plattået vil foten liggere flatere og litt mer behagelig i skoen.
Gelesåler er dessuten et stalltips. De får du kjøpt i vanlige skobutikker.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hei.
Jeg er en kvinne på 25 år. Har svart hår, brungrønne øyne og veldig lys hud. Hvilke farger kan jeg gå med?
Lurer også lit på kjolefasong. Jeg har ganske store bryster, smal midje, litt magefett rundt navlen og litt formfulle hofter. Hvilken fasong skal jeg bruke?
Heisann!
Jeg vil foreslå at du tar en liten test: Se på blodårene på underarmene dine. Tenderer de mot å ha en blå eller grønn undertone? Går de mot det blå vil du kunne kle kalde farger, mens grønn tone tilsier at du kler varme farger.
Synes du det blir litt vanskelig, så vil jeg si at en veldig lys hud ofte kler mørke farger med mye blått i seg, for eksempel lilla, mørkeblått, dyprød eller sort. Unngå å bruke helt lyse toner som beige, nude og pudder helt opp mot ansiktet. Bryt eventuelt opp med et skjerf i halsen eller marker med litt rouge eller solpudder i ansiktet.
Når det gjelder kjoler, så kan du se hva jeg har svart Nixen under! Tenk uansett utskrådde kjoler med markert midje og mye vidde i skjørtet, og gjerne varianter med omslagsoverdel med V-utringning.
Hva er trendy på hårfronten? Ser det er mange flotte frisyrer, men hvilke farger skal man velge? Selvsagt en som kler en selv, men hva er in utover det?
Hei!
Håret skal gjerne ha litt liv og spill i seg. Velg for eksempel striper som matcher din naturlige hårfarge, eller ta utgangspunkt i hudtonen din for å finne ut hvilken farge du skal velge.
Har du kald hudtone kan du prøve kalde brune eller blonde farger. Har du varm hudtone, vil gyllenbrunt eller kastanjebrunt være pent.
Skal vi se på trendene generelt er det inn med frisyrer hvor man har mørkere hår under, og lysere hår over. Men de ulike fargetonene skal spille fint sammen, og ikke skille seg veldig fra hverandre.
Ellers holder askeblondt på grensen til grått seg i motebildet. Det vi blant annet ser på catwalken er at modeller som i utganspunktet har blondt eller mellomblondt hår har fått farget inn askeblonde striper.
Kobber- og rødlige toner er også aktuelt i høst- og vintermånedene. Så rødt hår a la Christina Hendricks i Mad Men er heller ikke dumt hvis du vil skille deg litt ut.
Hei! Jeg skal på en fest i arbeidssammenhang der der er dresscode Hollywood glamour. Hvordan kan jeg ordne det - enkelt? Sort kort eller lang rød? Sort kort har vi vel alle men hvordan kan jeg med accesoirer ordne det? Frisyr anbefalninger? Takk på forhånd! H
Hei Helena!
Det kommer an på om du vil skille deg ut eller ikke. En lang rød kjole gir deg garantert masse oppmerksomhet, selv om stylingen selvsagt har endel å si. Kombiner for eksempel med lange, sorte hansker og sorte pumps. Utslått hår med litt bølger i passer perfekt til denne stilen.
Den lille sorte kjolen er alltid et sikkert kort. Den kan dresses opp og ned etter smak og anledninger. Siden temaet er Hollywood ville jeg for eksempel kombinert den med perlekjede og matchende øredobber. Gå for en selskapsveske som er liten og lekker, for eksempel en clutchveske med paljetter eller en Chanel-inspirert skulderveske. Som frisyre ville jeg enten gått for oppsatt hår eller 20-tallsinspirerte bølger. Høye hæler er også et must. Spisse, høye pumps er i vinden om dagen, men er du opptatt av komfort kan du heller velge et par plattåsko med flatere lest.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hei!
Jeg har en naturhvit (kald nyanse, nesten hvit men drar mot beige/sand) vintagekjole fra 50-tallet, ganske enkel sak som slutter litt over kneet. Hvilke strømper og sko kan jeg bruke til? Kan jeg bruke sorte sko, og i såfall: Hvilken farge bør strømpene ha? Eller bør jeg finne sko i samme farge som kjolen?
Lurer også litt på dette med varme og kalde farger når man bruker nude-farger. Finnes det noen regler der..? Jeg opplever at noen nude-farger gjør meg forferdelig blek (ser nesten sjuk ut!), mens andre er kjempefine i dem. Har du noen tips når jeg tenderer til å være "kald" i ansiktsfargene mine, men ikke helt kald, noe midt i mellom... Men mer kald enn varm nå som det er vinter.
Kjempeglad for tips!
Hei!
Kjolen din høres nydelig ut! Det er alltid litt vanskelig å si konkret siden jeg ikke har sett kjolen (se gjerne svaret jeg ga til Birgitte under). Men den høres såpass lys ut at du kan forsøke beige eller hvite strømper. Så kommer det an på om du ønsker en veldig helhetlig look, eller om du vil ha litt kontraster. For en komplett stil ville jeg kanskje vurdert lyse sko, for eksempel pudderrosa eller sølv. Du kan fint bruke sorte sko, men da ville jeg hentet inn igjen det sorte med for eksempel sort veske, smykker eller hårpynt.
Når det gjelder nude-farger så er det generelt utfordrende for oss med lys hud. Du har helt rett i at man kan se veldig blek ut. For å unngå at hudfargen og plagget går i ett kan du velge nudetoner med litt varme i, altså de som heller mot sand fremfor pudderrosa. Men du nevner at ansiktsfargene dine heller mot det kalde, og dette tilsier at du vil kle nyanser som er mer kjølige (og gjerne mørke farger med litt blått i seg) så jeg ser absolutt problemet ditt.
Det du kan forsøke er å bruke en annen farge helt opp mot ansiktet. Det kan være et silketørkle rundt halsen, eller et iøyenfallende smykke. Slik unngår du at nudetonen og huden din går i ett.
Et annet alternativ er å løse det med litt selvbruningskrem. Prøv for eksempel en lotion som gradvis bygger farge, slik at ikke resultatet blir for hardt. Du kan også forsøke litt rouge eller solpudder.
Har du kjoletips til ei med stort timeglassfigur (ca 108-83-108); altså stor både oppe og nede men med midje og i tilegg ganske kraftige overarmer? Ikke kan jeg gjemme meg bort heller, er nemlig ansvarlig for underholdningen og må opp på scenen ...
Hei Nixen!
Jeg synes du skal være stolt av formene dine, gå på scenen og ta dem med storm:-) Et fint utgangspunkt er å finne en BH som gir god støtte til brystene, og holder dem på plass.
Velg for eksempel en genserkjole med V-utringning og god vidde i skjørtet. Kjolen kan gjerne ha en mørk farge, siden det virker forminskende. Da trekkes oppmerksomheten bort fra overarmer og det du eventuelt ikke vil ha i fokus. Sort, lilla og mørkeblått er alltid bra.
Det høres ut som du har en smal midje, og det bør du absolutt markere med et bredt belte. Velg en farge som klart skiller seg fra fargen på kjolen, slik at blikket blir dratt mot midjen din. Gjerne metallisk!
Vil du fremheve brystene, kan du gå for en dyp utringning. Unngå kjoler som slutter øverst eller midt på leggen, da dette kan få en til å se bredere og kortere ut. Velg heller kjoler som er fotside eller stopper rett over kneet.
Lykke til!
Hei! Skal på julebord neste helg og har fått tak i en knallrød kjole fra H & M til bare 99 kr, den er lekker! Men hvilke strømpebukse bør jeg gå for og negellakk, solbrun eller sort strømpebukse, lys eller mørk negellakk? Har ett par lekre gull glittersko som jeg skal ha til.
Gratulerer med ny kjole!
Rødt er en lekker signalfarge som virkelig får deg til å synes. Og siden kjolen tar såpass mye oppmerksomhet i seg selv, ville jeg nok forsøkt å tone strømpene litt ned, og gått for sort eller fløyelssort. Da vil også gullskoene dine komme fint frem som kontrast til det sorte, i motsetning til om du velger solbrune strømper, og fargetonene ligner hverandre mer. Jeg synes også du kan kjøre på med neglelakk i gull, slik at du matcher skoene dine! Julebord er julebord, og da er det lov å skinne:-) Vil du har en tøffere stil, kan du gå for sort neglelakk.
Lykke til!
Hei!
Merker meg, at det er veldig trendy med kjole eller skjørt nå. Men savner tips og råd for oss som trives best i bukser! Hvilke skal man velge? Hvilke topper skal man ha til?
Vil gjerne være pynta, men likevel litt "røff"!
Hei!
Selvsagt kan man bli både pyntet og røff i bukser!
Nå vet jeg ikke helt hva slags kroppsform du har. Men skal vi se på trendene, så er de vide, litt herreinspirerte buksene veldig trendy nå. De kan godt ha press. For at det ikke skal bli for maskulint, ville jeg sørget for å balansere med en feminin overdel. Vi ser mye av de hvite silkeblusene om dagen. De har gjerne knyting i halsen eller avrundede slag. En paljettopp er et annet alternativ. Kombiner så med en innsvingt dressjakke som markerer midjen og bidrar med femininitet, og kjør så på med tøffe, høyhælte skoletter til. Plattåpumps er også en mulighet (plattå gjør det litt mer behagelig å gå i høye hæler). Det viktigste er at du kommer deg litt opp fra bakken og unngår at buksene subber i bakken.
Liker du best smale bukser kan du gå for en sort skinn-/PVC-tights som du kombinerer med en smal, lang, topp, metalliske pumps og en sort dressjakke over. Det blir både røft og stilig.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hei! Jeg sliter veldig med å finne en fin kjole som jeg føler passer meg. Vet ikke helt hvilken type kjole jeg bør satse på i forhold til kroppsfasongen. Er 170 høy, liten overkropp, små pupper men har derimot rimelig store hofter og rumpe i forhold til overkroppen. Så hvilken kjolefasong bør jeg satse på?
Hei Nelle!
Se svaret jeg ga til Callie! Jeg synes det virker som dere har ganske lik kroppsform. Noen tommelfingeregler er: Mørke farger forminsker, lyse farger forstørrer, så gå for eksempel for lys overdel og mørkt skjørt. Halterneckkjoler får også puppene til å se større ut.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hva bør de forskjellige kroppsfasongene se etter når det gjelder klær / kjoler?
Jeg har små bryst, og hofte/rumpe/lår. ellers kalt "Pære", tror jeg. Hva bør jeg styre unna og hva kan jeg ha på meg?
Hei Callie!
Jeg tolker deg dithen at du har smal overkropp, og litt større underkropp?
Jeg tror at de 50-tallsinspirerte kjolene vi har sett mye av den siste sesongen kan passe veldig bra til deg. Her markerer man midjen, men har mye vidde i skjørtet, slik at lår og rumpe kamufleres litt. Denne stilen kan også overføres til skjørt og bluse, hvor du velger utskrådde skjørt (tenk A-form), og en søt bluse over. Velg gjerne en bluse med rund utringning eller halterneck, som bidrar til å markere brystene. Velg generelt plagg som retter blikket mot overkroppen og midjen, med for eksempel belter og lyse farger på tekstiler i overdeler og mørke farger i underdeler.
Vil du skjule rumpe og lår, unngå helt smale og rette kjoler og bukser. Vil du gå i jeans anbefaler jeg at du kikker etter såkalt boot cut. Det er en modell som former hofter og lår på en flatterende måte, er ettersittende over knærne, men litt løse legger, slik at man balanserer for kraftige lår.
Lykke til!
Hilsen fra Kjersti
Hvilken farge på øyenskyggen passer best til dyprød lebestift?
Hei Ruth!
Hvis du ønsker at leppene skal være i fokus, ville jeg begrenset øyenskyggebruken til en litt nøytral farge som står til øynene dine og hudtonen din. Blekrosa er en mulighet uansett øyenfarge.
For et mildt uttrykk kan du velge en skygge i samme tone som øyenfargen din. Vil du ha et mer markert blikk, kan du tenke komplementærfarger, for eksempel blå skygger til brune øyne og motsatt. Har du grønne øyne kan du prøve en skygge med litt rødt i.
For en dramatisk look kan du prøve sotede øyne. Det blir både sexy og litt mystisk sammen med dyprøde lepper.
Men generelt vil jeg nok anbefale deg å fokusere enten på lepper eller på øyne, slik at det ikke blir for mye av det gode.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Jeg skal ut og spise julemat med jentene på jobben. Hva er riktig,- kort eller lang kjole? Julete fløyel, sateng eller brokade?
Kan jeg ha sorte utestøvletter med hæler til?
Hei Lilla!
Jeg synes du skal velge den kjolen du føler deg mest vel i utfra personlig stil og kroppsform!
Når det er sagt, så er både fløyel og brokade i vinden om dagen, og da særlig på korte kjoler.
Hvis du er redd for å bli for pyntet, kan du for eksempel velge en avslappet fløyelskjole kombinert med støvletter (ja, du kan fint bruke det:-)), og en innsvingt blazer over.
Brokade er perfekt hvis du virkelig vil pynte deg. Disse kjolene tar gjerne en del oppmerksomhet som følge av mønstret, så da er det greit å begrense smykker og tilbehør. Kombiner for eksempel med en bolero over.
Lykke til!
Hei, hva slags strømpebukser tror du passer til en mørkerød kjole i et skinnende stoff? Og passer svarte lakksko til nevnte kjole (med tanke på stoffet)?
På forhånd takk for svar
Hei Ingvild!
Jeg ville nok gått for mørke, fløyelsmatte strømper til denne kjolen. Enten sorte, koksgrå eller mørkeblå.
Unngå i alle fall de aller mest shiny variantene. De kan trekke oppmerksomheten bort fra kjolen.
Så lenge du går for matte strømper synes jeg absolutt at du kan velge lakksko.
Lykke til med antrekket!
Hilsen Kjersti
Hvilke farge på strømpebuksa bør jeg ha? Svart eller beige? Kjolen er knelang, ensfarget, brun/beige men varm farge. Tenker å ha svarte støvletter til.
Hei Birgitte!
Det er litt vanskelig å svare på, siden jeg ikke har sett den eksakte fargen på kjolen. Men for å være sikker på at det skal se finest mulig ut, ville jeg nok gått for sorte strømper. Da unngår du sitausjonen med at strømpene bare neeesten matcher. Hvis du synes at inntrykket blir litt hardt med sorte strømper, kan du sørge for at fargen går igjen for eksempel i smykker, hårpynt eller sko. Et alternativ er å ta med seg kjolen i butikken når du skal velge strømper og holde en teststrømpe (som ofte henger ved siden av stativet) opp ved siden av kjolen for å finne den fargen som passer best.
Hilsen fra Kjersti
Jeg er fornøyd med meg selv. Men det er jo selvfølgelig endel jeg gjerne kunne endret hvis jeg ville! Jeg er litt overvektig, ligger på ca 70-80 kg og er veldig misfornøyd med magen min og med armene mine. Puppene mine er ganske store, og jeg bruker 80E. De henger faktisk endel allerede! Men jeg bruker bh, så de ser bare store ut da, ikke hengete.
Det jeg lurte på, utifra det jeg beskrev om kroppen min, var hvordan jeg best kler meg til min fasong? Jeg liker å kalle det former, for jeg syns jeg har former. Men jeg liker ikke stramme kjoler, og jeg pleier å bruke kjoler som strammer inn under puppene og ligger løst over resten av hoftene/magen/rumpa. Jeg pleier også å skjule armene med en tynn jakke over!
Hei!
Det er bra du er fornøyd med deg selv!
Jeg synes det virker som du har et godt utgangspunkt at du velger bort de aller strammeste kjolene, og går for varianter med empireliv (altså smaleste punkt under brystene) Men unngå gjerne at de strammer altfor mye,- både under brystene og på selve brystene. Det er en litt vanskelig balansegang, men generelt kan man si at både plagg som sitter for stramt og de som sitter for løst kan få en til å virke litt større. Så hvis du synes at brystene dine har en tendens til å komme litt for mye i fokus, ville jeg valgt en empirekjole som gir dem passe med plass, og som har en utringning som flatterer, for eksempel omslagsoverdel med v-utringning (et stoffstykke skrår over det andre i en V-form).
Unngå halterneck og høyhalsede kjoler, da det kan få overkoppen til å se større ut. Du sier du er litt misfornøyd med magen. Da ville jeg gått for kjolesnitt som skrår utover i en A-linje fra under brystene. Det ser veldig flott ut til den kroppsformen du har. Velg mørke farger fremfor lyse (mørke farger forminsker), og vertikale fremfor horisontale mønstre (får en til å virke smalere). Det er også en god idé som du nevner å bruke en tynn jakke over armene. Et sjal kan også være fint, men unngå boleroer og helt korte jakker. Gå heller for en hoftelang jakke eller cardigan, eller velg en genserkjole med lange ermer, og dress den opp med lange smykker og høye hæler.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
Hei!
På stedet jeg jobber arrangerer de julelunsj for de ansatte på en bedre restaurant. Det vil si at det foregår på ettermiddagstid. De fleste pleier å pynte seg litt, men så klart ikke så mye som til et julebord på kveldstid. Det jeg lurer på er om jeg kan stille i min mors kjole fra 1962. Den er ermløs,knelang, sort, enkel og elegant og helt i tråd med "Mad Men"-stilen som er i skuddet nå, eller om det blir for "elegant" til en lunsj. Hvordan kan jeg i så fall style den? Kjolen sitter som et skudd på meg, og jeg har veldig lyst til å bruke den, men altså uten å virke overpynta. Kan for øvrig føye til at jeg er 46, men fremstår visstnok som yngre enn mine førti pluss år.
Hei Bodil!
Jeg synes kjolen høres helt perfekt ut til denne anledningen, i tillegg til at den passer til deg, og er supertrendy denne sesongen. Gå for den!
Generelt så synes jeg vi i Norge heller kan pynte oss litt mer enn litt mindre, men hvis du er redd for at du skal bli litt for "oppspjåka", ville jeg sørget for å begrense tilbehøret til et minimum. Velg kanskje en brosje eller et enkelt perlekjede i halsen, og sorte strømper. Kombiner med enkle pumps eller støvletter, og en matchende bolero eller dressjakke over.
Lykke til!
Hilsen Kjersti
