Trening

Farlig høy puls?

Hvor hardt kan du presse kroppen?

Farlig høy puls?
Publisert
Sist oppdatert




Spørsmål: Hei Jill.
Har noen spørsmål til deg som jeg ønsker svar på.

Jeg er en godt voksen jente på snart 47 år som har trent løping regelmessig og uregelmessig siden jeg var 18 år.

De siste årene har det vært sporadisk noen uker 2-3 ganger i uken og noen uker ikke i det hele tatt. Fikk i fjor til min 46 års bursdag en pulsklokke av min mann.
Jeg har brukt den noen ganger, og til min overraskelse er erfaringen at jeg synes jeg har for høy puls når jeg jogger i 30 min eller 45 min (gjennomsnittsnitt puls på ca 155).
  • Ta pulsen på treningen

  • 1) Hva kan jeg gjøre for å få ned pulsen? Er nå i gang med løping 2 ganger i uken og vekt trening 2 ganger i uken.

    2) Er det farlig å løpe/jogge med høy puls?

    Liker å jogge/løpe som treningsform har begynt med vekttrening med tanke på forebygging av benskjørhet.

    Abonnerer på KK synes det er et meget bra blad og leser alt som står om trening.
    Hilsen Anne

    Svar: Hei Anne.
    Det er slett ikke noe problem for deg å løpe med 155 i puls, og du skal ikke tenke på å få pulsen ned.

    Jeg har fått lignende spørsmål fra flere personer, og slik jeg ser det er dette ulempen ved å gjøre pulsklokker tilallemannseie. Misforstå meg rett, jeg er veldig glad i pulsklokker som verktøy og anbefaler det ofte.
    Problemet er bare at de standardiserte puls-utregningene som klokkene er programmert med ikke passer for alle.
  • Så hardt kan du trene

  • Når man skal regne ut treningspuls brukes den maksimale pulsen (det raskeste hjertet ditt kan slå) som utgangspunkt.
    Fra dette tallet regner man ut ca 65-90% som gode nivåer for treningspuls avhengig av om du skal trene langkjøring eller intervall. Vel og bra!
  • Ekspress-trening

  • Det eneste problemet er at makspulsen er høyst individuell, og standardtallene i klokken (220 minus alder) gir en feilmargin på 10-20 slag i begge retninger.
    I ditt tilfelle ser det ut til at makspulsen er høyere enn snittet, og dermed er treningspulsen det samme. Makspulsen er medfødt og påvirkes ikke av trening.

    Om du hadde kjent din egen makspuls kunne du lagt inn denne og fått eksakte tall. En slik test kan gjennomføres på treningssenter eller NIMI om du er interessert.

    Vær oppmerksom på at testen er tung! Om det ikke er interessant er det bedre om du lærer deg dine egne pulsverdier og sammenligner med opplevelsen.
    Det er alltid opplevelsen som er riktig. Jeg legger ved SATS sin intensitetsskala, så kan du sammenligne.





    Lykke til videre med treningen!

    Jill Jahrmann
    treningsekspert
    jill@kk.no

    Jill Jahrmann er KKs treningsekspert. Hun er utdannet fysioterapeut og treningsfaglig ansvarlig for SATS.Har du spørsmål til henne, kan du sende en e-post til jill@kk.no.
    Jill Jahrmann er KKs treningsekspert. Hun er utdannet fysioterapeut og treningsfaglig ansvarlig for SATS.Har du spørsmål til henne, kan du sende en e-post til jill@kk.no. Vis mer
    Farlig høy puls?
    Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

    Vi bryr oss om ditt personvern

    KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

    Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

    Les mer