Nettmøte

Helge svarte om hud, hår & makeup

Les Helge Borgen beste råd om hud, hår og makeup.

Helge svarte om hud, hår & makeup
Publisert
Sist oppdatert



Helge Borgen er vår faste makeupekspert. Han er tidligere norgesmester i styling og ordner makeup, hud og hår på kjendiseliten.

Har du spørsmål til ham, kan du sende en e-post til helge@kk.no

OBS! Du må også sende med et bilde av deg selv for at Helge skal kunne gi personlige råd.



Helge Borgen stiller til nettmøte onsdag 24. mai. Han har solid erfaring etter 22 år i forskjønnelsesbransjen, og gir her sine beste råd om makeup, hudpleie, hår og styling.

Helges mål er ikke å skape trendslaver det går 13 på dusinet av, men å gi deg en look som passer perfekt for deg, basert på personlighet og ansiktstrekk.

Helge har hatt ansvaret for styling til blant annet Nobelkonserten og Grand Prix, samt en rekke prisutdelinger, filmer og tv-serier. Han er også fast stylist for frokost-tv. Han har vunnet norgesmesterskapet i makeup og var dommer i VM i makeup 2006.

Helge har sin faste ekspertspalte her på kk.no, hvor du som leser kan sende inn et bilde av deg selv og får personlig veilledning.

Annenhver uke stiller Helge også til nettmøte.






Nettmøtet er nå avsluttet.

Følg med på kk.no for flere spennende nettmøter i tiden som kommer!

Lengre hår

, innsendt av Mina
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0010.05.2006 / kWednesday. 19:28
Hei!Jeg har halvlangt hår, og holder på å spare slik at det skal ble enda lengre. Det jeg lurer på er hvor ofte jeg bør stusse tuppene, og om du har noen tips til hvordan jeg kan få håret til å vokse fortere? Finnes det for eksempel noen produkter som jeg kan kjøpe hos frisøren som kanksje kan fungere?På forhånd takk!
Hei MinaJeg anbefaler deg å stusse håret ditt hver 6.-8. uke. Det finnes dessverre ingen produkter som gjør at håret vokser fortere, de som eventuelt påstår noe annet, bløffer etter min mening. Lykke til med veksten.Hilsen Helge

Solhår

, innsendt av Merete
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0010.05.2006 / kWednesday. 19:32
Hei!Jeg elsker å sole meg om sommeren, men jeg er nok litt for slurvete til å passe på å dekke til håret mitt mot solens sterke stråler. Hvordan kan jeg best mulig "reparere" håret etter en lang dag ute i solen? Bør jeg kure det for eksempel? og har du noen tips til gode hårkurer som reparere skadet og tørt hår?
Hei MereteBruk noen solbeskyttende produkter i håret når du skal sole deg. En god hårkur er veldig bra etter en hard soldag, og det finnes utrolig mange merker og forskjellige produkter. Kjøp det hos din frisør etter anbefalinger fra han/henne. Sebastian, KMS, SP er noen merker som er kjempebra. Viktig at du er opptatt av å ta vare på håret i solen, veldig bra. Kos deg i solen, og husk å bruk høy faktor.Hilsen Helge

fett haar

, innsendt av annie
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0010.05.2006 / kWednesday. 22:19
Hei Helge!Jeg faar veldig fort fett haar, jeg liker helst aa vaske det hver dag, men vet at det ikke er det til beste for haaret. Jeg har ogsaa veldig toert haar og hodebunn, ettersom jeg har veldig oemfintlig hud. Jeg lurer paa om du kan anbefale noen haarkurer eller shampooer?Paa forhaand tusen takk!
Hei AnniePå grunn av din tørre hodebunn vil jeg anbefale deg å ta hensyn til dette når du velger sjampo. Så lar du være å bruke balsam i håret, bruk det bare en sjelden gang (for fuktighet må håret ha, av og til). Det finnes kurer etc. som du kan ta i lengdene og ikke i bunnen, dette vil hjelpe. Ta også imot gode anbefalinger av din frisør. Lykke til.Hilsen Helge

Rouge

, innsendt av Kristine
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 07:13
Hei!Jeg har blitt ganske sommerbrun den siste tiden, da det har vært så nydelig vær. Det jeg lurer på er hvilken farge på rougen som passer best til sommerbrun hud? Synes kanskje at en svak korallfarget rouge blir litt for diskre på meg...
Hei Kristine.Det kan hende den rougen du nevner kan bli for svak til deg, hva med en brun med rødt i, eller bruk et solpudder som rouge, da synes jeg solpudderet er bra. Prøv deg litt frem. Lykke til.Hilsen Helge

Flisete negler

, innsendt av Maria
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 10:20
Neglene mine blir så lett flisete. Jeg klarer aldri å spare før de brekker og det ser aldri fint ut med neglelakk.
Hei MariaBruk en base coat først når du legger neglelakk. Bruk en olje for neglebåndene, det mykgjør og pleier, det finnes hard nail også, prøv dette. Hva med å begynne å få lagt på løse negler, og gå jevnlig til en negledesigner. Lykke til.Hilsen Helge

Stygge hæler

, innsendt av Sandalglad
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 10:21
Jeg får helt angst nå som sandalsesongen har startet fordi føttene mine ser så shabby ut. Jeg skal ta fotpleie, men vet du noen spesielt god krem mot tørre hæler som lett sprekker opp?
Hallo SandalgladDu er nok ikke den eneste med det problemet! Det er bra at du tar deg en tur til fotpleie, vær også flink med å pleie føttene hjemme også. Fil dem etc. Det finnes fantastiske gode fotkremer, og de finnes hos din fotpleier, nå klarer jeg ikke å komme på navnet, men utenpå tuben/esken, er det bilde av en furunål. Lykke til, og kos deg hos fotpleieren.Hilsen Helge

tunge øyelokk

, innsendt av lisa
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:04
Hei jente på 25 her som desverre har arvet mors øyne.Hvordan skal jeg sminke tunge øyelokk som henger?Noe jeg gjøre for at det ikke blir verre?
Hei LisaAlle mørke skygger/farger demper ting, trekker ting tilbake, og det lyse fremhever. Så derfor tar du den mørke skyggen der du vil "fjerne" det tunge på lokket, trekke tilbake, lage dybde, så kan du legge lyst ellers og trekke dette frem for å kompensere. Vær også flink til å nappe brynene dine, og få fin form på de, napp de også opp på sidene, da får du et gratis løft. Vær flink til å rense hver kveld, og bruk også en god øyegelé. Lykke til.Hilsen Helge

Naturlig sminke

, innsendt av Siri
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:44
Hvordan se naturlig ut nå om sommeren og gjøre det så raskt som mulig? Har mørkeblondt halvlangt hår og blå øyne og litt rund i ansiktet.
Hallo SiriVelg en lett foundation, gå raskt over med et transparent pudder for å fiksere makeupen, matte litt ned, og gjøre den holdbar. Marker bryn, eller hvis du napper de regelmessig og har en permanent farge på slipper du å gjøre noe med de. Legg en lys rosa (svak) skygge med shimmer på hele lokket opp til brynet, marker med en ikke for mørk rouge (brunaktig) i underkant av dine kinnben, dette vil smale ansiktet ditt. En lys gloss, og vips så er du klar for en fantastisk sommerdag. Lykke til.Hilsen Helge

Myke lepper

, innsendt av Maina
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:45
Jeg får så tørre partier på leppene selv om jeg spiser og lever sunt og drikker mye vann. Noen gode råd til hverdagsprodukter?
Hei Maina.Jeg vil anbefale deg en leppepomade fra Babor, den er utrolig god. Innholdet gjør slik at leppene ikke tørker ut, og du blir ikke "avhengig" av den.Hilsen Helge

Sommerlig foundation

, innsendt av Helene
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:46
Hei Helge!Selv om det naturlige gjelder om sommeren, er jeg ikke helt med på å droppe foundationen helt. Jeg blir fort brun i ansiktet og får også en del fregner på nesen. Har du kanskje noen anbefalinger til noen foundationer som er lette og transparerte, og som gjør at den solbrune fargen og fregnene mine skinner igjennom selv om jeg bruker foundation?
Hei HeleneDet som er viktig er å bruke en lett liquid foundation, og at du bytter ut fargen etter hvor brun du er. Blir foundation for lys, ser du grå ut. Prøv den i dagslys, uten sminke på, og prøv den i ansiktet, ikke på hånden. Lykke til.Hilsen Helge

Vannfast mascara

, innsendt av NN
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:47
Har du noen spesiell å anbefale? Jeg liker ikke å bade uten sminke og er skikkelig glad i å bade om sommeren. Viktigere at vippene ser tykke enn lange ut.
Hallo NNHva med å ta permanent farge på vippene, sort? Så bruker du en treatment maskara over, det er kjempeeffektfullt og enkelt. Ellers så synes jeg maskaraen til Chanel er super. Lykke til.Hilsen Helge

Vippepleie

, innsendt av Kristin R
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:48
Har lest et sted for lenge siden om en slags hvit mascara som man tar på vippene om natten for å gi dem næring. Hva er dette?
Hallo KristinTreatment maskara er tingen, det gir pleie og næring til vippene, og kan brukes under maskaraen. Da blir vippene "tykkere og lenger", eller brukes alene, det er mange merker som har dette, ta deg en tur i et perfymeri. Veldig lurt å bruke! Lykke til.Hilsen Helge

Farging av vipper og bryn

, innsendt av Blek
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:48
Jeg har tenkt å gå i salong for å farge vipper og bryn for første gang. Må jeg forberede meg på noe vis?
Hallo BlekNei, egentlig ikke, men det er ok hvis du ikke er for tørr på huden rundt brynet, da vil fargen trekke lettere inn i huden, og tar litt lenger tid å få vasket bort. Men i utgangspunktet er det ikke behov for forberedelser. Husk: ikke få brynene for mørke, ofte kan det holde med grått, men ikke mørkere enn brunt, og ikke la det virke for lenge. Lykke til.Hilsen Helge

Foundation om sommeren

, innsendt av Sminkeglad
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:50
Er det noen spesiell foundation som egner seg når man er i ferd emd å bli litt brun? Jeg har litt urenheter og føler meg litt naken uten foundation og pudder selv om sommeren.
Hallo SminkegladMan kan absolutt bruke foundation om sommeren, men egentlig ingen spesiell som egner seg bedre enn andre. Det som virkelig er viktig, er at du bytter ut foundation etter hudfargen din, velg en som er så brun som du er i ansiktet, VIKTIG! Mineralmakeup kan være ok på sommeren, men den dekker ikke fullt så mye. Lykke til.Hilsen Helge

Ditt beste råd

, innsendt av Klara klok
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:50
Hvis du skulle si fem ting man ikke kan klare seg uten av makeup, hva er det?
Hallo Klara klokHm, fem ting, nå skal vi se: Foundation, concealer, pudder, maskara, lipgloss. Men ville jo hatt med litt til, men men, det var i hvertfall de fem tingene som man ha.Hilsen Helge

Haiextension

, innsendt av Hårfin
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:52
Hører så mye om alle Hollywood-stjernene og kjendiser med løshår som gjør at de alltid ser fine ut. Er det flere hemmelige triks enn å gå i salong og få extension som tar en hel dag og koster masse?
Hallo HårfinDet finnes extension som er lettere og kjappere å sette på, men dyrt er det. Du kan eventuelt gå i en parykkmakerbutikk og kjøpe løshår som du kan sette på selv, få litt god hjelp der, så er det et bra alternativ. Lykke til.Hilsen Helge

Solpudder

, innsendt av Blek kvinne
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:53
Jeg har ekstremt lys hud og får aldri skikelig farge. Er solpudder et fint alternativ til vanlig foundfation og pudder om sommeren?
Hallo Bleke kvinneBlek hud er fantastisk vakkert, du har bare ikke skjønt det ennå!! Jeg synes et solpudder kan bli for mørkt på en veldig lys hud, men det er selvfølgelig smak og behag. Jeg synes det er flott med foundation og vanlig pudder over, så kan du heller "live" opp ansiktet med øyne, lepper, bryn etc. Selvbruningskrem kan jo også være en løsning. Lykke til.Hilsen Helge

Svarte prikker

, innsendt av Ikke tenåring lenger
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:54
Jeg plages veldig med svarte prikker på nesen. Renser ansiktet både morgen og kveld med renseservietter fra Nivea og vasker med vann etterpå. Føler at det bare har blitt verre med årene, selv om jeg har passert 30 nå. Trodde huden skulle bli mer tørr og kvisefri da.
Hei ikke tenåring lengerPeel huden 2-3 ganger i uken. Ta deg også en tur til hudpleieren din og få en skikkelig rens, få klemt ut urenhetene. Kanskje bør du bytte renseprodukter og andre hudpleieprodukter. Lykke til.Hilsen Helge

Øyeskygge på dagtid

, innsendt av Litt blass
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:55
Jeg vil fremheve øynene mine mer. Bruker bare mascara og en diskret brun kajal til vanlig. Vil ha en skygge i litt brunt eller noe, men er så usikker på hva jeg skal velge og hvordan jeg bør legge den.
Hei Litt BlassHvordan du skal legge skyggen avhenger av øyeformen. Men du kan legge den mørke skyggen i globalbuen, det vil gi fin dybde i øyet. Bruk også en lys baseskygge over det hele først. Husk også foundation og pudder aller først, eller concealer og pudder, da er det lettere å jobbe med skyggen, og den blir mer holdbar. Lykke til.Hilsen Helge

Appelsinrumpe!

, innsendt av Megan
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:57
Hei,Hva gjoer man med appelsinrumpe??? Jeg er lei av cellulitter!!! Finnes det ting aa kjoepe (kremer, piller, sproeyter, etc) eller kan man gjoere noe hos hudpleier? Har hoert om Bailine - funker dette???Tusen takk!!!
Hallo MeganTa deg en tur til en hudpleier, de vil hjelpe deg. Men en skikkelig jevnlig setemasasje vil også være til god hjelp! Lykke til.Hilsen Helge

God sjampo

, innsendt av Håpløst hår
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 12:59
Jeg har tynt og fint halvlangt hår som bruser seg. Har du noen god sjampo å anbefale som også beskytter mot sola?
Hallo Håpløst hårSebastian har en fantastisk shampoo og kur for et tynt hår, som virkelig gir volum. Så bruker du et eget produkt som beskytter for solen, en spray for eksempel, en solbeskytter for hår. Få hjelp hos din frisør, de har gode produkter der som du ikke får kjøpt på "supern". Lykke til.Hilsen Helge

Rouge og sol

, innsendt av Undrendre
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 13:30
Er det farlig å bruke rouge når man soler seg? Har hørt om at det kan bli flekker/skjolder i huden av det.
Hallo UndrendeJeg vil anbefale deg å sole deg uten, det kan bli bittelitt forskjell i brunfargen, men ikke kolossal.Hilsen Helge

Alternativer til parfyme

, innsendt av Anonym
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 13:32
Har du noe tips om ting uten alkohol som man kan dufte godt av når solen steiker?
Hallo AnonymBodylotion og body talkum kan være alternativ for parfyme, det er hva jeg kommer på i farten. Hilsen Helge

Oppsatt hår

, innsendt av Kari
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 13:33
Hjelp! Jeg trenger gode råd for å sette opp håret. Hestehale og klyper. Orker ikke å style det når det er så varmt og vil bare ha det bort fra ansiktet og ryggen.
Hei KariHm, du har jo egentlig løsningen selv, prøv å sette det litt kreativt opp, litt i hytt og pine, ikke vær så opptatt av at det skal være for perfekt, da går det som regel mye bedre. Bruk spenner, strikk, klyper, kammer eller hårbånd. Det er alltid flott å samle håret nedenfor/ved kronepartiet. Lykke til.Hilsen Helge

Tørre partier

, innsendt av Laila S
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 13:54
Jeg har sånne tørre flekker i kinnene og på haken selv om jeg peeler meg regelmessig og bruker nattkrem og dagkrem. Hjelp, hva gjør jeg?
Hei LailaDet kan hende kremene dine ikke gir nok fuktighet, kanskje du skal bytte, ta deg en konsultasjonstime hos en hudpleier. Lykke til.Hilsen Helge

Babor

, innsendt av mia
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 13:56
Hvilken Babor leppepomade vil du anbefale??
Hei igjen MiaBabor har bare én type leppepomade.Hilsen Helge

Vipper som ramler av

, innsendt av Fortvilet
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 14:03
I det siste har jeg opplevd at jeg mister veldig mange øyenvipper. Det faller av flere i et område, og dermed ser det helt rart ut siden det blir små hull i vippefransen. Finnes det noe jeg kan jukse med eller bør jeg spise spesielle vitaminer for å få sterkere vipper?
Hei FortviletSå utrolig kjedelig. Kan det være noe med maskaraen din? Bruker du vippetang (da kutter du ut den!)? Renser du med øyemakeup-fjerner hver deg ( superviktig!)? Bruker du en eyeprimer? Hvis ikke, gjør det, den virker som en balsam på vippene dine. Vil du jukse, kan du lime på noen punktvipper, det kan se veldig naturlig ut. B-vitaminer kanskje? Lykke til.Hilsen Helge

Manikyr

, innsendt av NN
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 14:03
Hva gjør man egentlig under en manikyrtime?
Hei NN.Det er stell og pleie av hender, og negler. Man myker opp hendene, neglebånd, tar bort neglebånd, filer, og gir neglene en riktig fasong. Tar på neglebånsolje, som pleier, håndmasasje og fingre, polerer og lakker neglene (hvis man ønsker. Det er noe av hva en manikyr går ut på. Gjør det, det er deilig, og du får jo perfekte hender, og negler etterpå. Lykke til.Hilsen Helge.

Fra hverdag til fest

, innsendt av Lille pernille
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 14:05
Jeg må ofte ut på representasjon med jobben. Har veldig presset tidsskema og går som regel rett fra jobb og har bare fem minutter å se meg i speilet på. Jeg trenger noen stjernetriks for å se litt mer glamorøs ut i en fei.
Hei Lille PernilleDet som er viktig for deg, er at du får lagt en perfekt makeup på morgenen, slik at du ved enkle knep kan raskt gjøre den om.Når du har et bra utgangspunkt fra morgenen av, gjør du følgende når du skal være litt mer glamorøs: Juster raskt litt foundation (der du ser det trengs), eller gå over med en ren pensel. Gå lett over for å glatte ut eksisterende foundation, gå også lett over med litt pudder. Legg litt lys shimmer skygge i underkant av brynet, litt sterkere eyeliner, litt mer rouge, rødere lepper, mineralpudder på toppene, (det gir lirr glans, supert). Vips så er du den divaen! Lykke til.Hilsen Helge

Appelsinrumpe part 2

, innsendt av Megan
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 14:10
"Ta deg en tur til en hudpleier, de vil hjelpe deg. Men en skikkelig jevnlig setemasasje vil også være til god hjelp! Lykke til." My question: Hva er en setemasasje??
Hei igjen Megan.På godt norsk, rompe masasje!!Hilsen Helge.

perfekt hud

, innsendt av Maia
Dato: 01.02.2013 / kl.13:0011.05.2006 / kThursday. 14:14
hvordan få perfekt hud?glatt, jevn, fin, og "prikkfri"?Tusen takk!
Hei MaiaRens huden hver dag, med gode og riktige hudpleieprodukter. Peel huden, tilfør nok fuktighet, og i riktige mengder. Gode masker, og gode og riktige vitaminbomber av og til. Gå jevnlig til din hudpleier, få også anbefalinger her om produkter som er tilpasset din hud. Det med fuktighet og rens er det aller viktigste. Og en god og lett foundation over gjør huden enda jevnere. Lykke til med prikkfri hud.Hilsen Helge


Helge svarte om hud, hår & makeup
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer