Helge Borgen er vår faste makeupekspert. Han er tidligere norgesmester i styling og ordner makeup, hud og hår på kjendiseliten.
Har du spørsmål til ham, kan du sende en e-post til helge@kk.no
OBS! Du må også sende med et bilde av deg selv for at Helge skal kunne gi personlige råd.Spørsmål: Jeg er en jente på 21 år som trenger hjelp til å lære å sminke meg, og til å stelle håret mitt på en penere måte. Jeg er fullstendig clueless!
Jeg bruker lite sminke. Bare maskara i hverdagen, og sjelden noe mer til fest. Håret blir bare satt opp i en bolle bak for å få det ut av veien. Jeg vet aldri helt hva jeg skal gjøre med det, for jeg synes det ser slitt og kjedelig ut.
Elisabeth
Svar: Slapp av, du er nok ikke så håpløs som du tror.
Når det gjelder sminke, bør du gjøre det enkelt. Hold deg til de nøytrale jordfargene - da kan det ikke gå galt.
Bruk lite øyeskygge. Legg en lys basisskygge på hele lokket, opp til brynet. På selve lokket legger du en mørkere skygge, ikke trekk den oppover. Da får du både dybde og et fint glimt i øyet. Legg litt av den samme skyggen under øyet også, veldig lite og dust. På oversiden kan du legge en brun eyeliner langs vipperoten. Bruk svart maskara. Prøv å nappe brynene dine litt på undersiden, slik at formen kommer mer fram.
Du bør du velge en foundation som smelter inn i din hudtone, verken lysere eller mørkere. Legg litt fresh farge på kinnbena, veldig svakt, dette er kun for å gi ansiktet ditt litt friskhet. En svak rosafarge er fint.
På leppene bør du bruke en relativt nøytral gloss, det gjør dem blanke, og gir liv i huden din.
En ting du kan bli flinkere til, er den daglige pleien av huden. Rens den hver kveld, og bruk fuktighetskrem eller -melk hver morgen. Bruk produkter som er tilpasset din hudtype. Er du i tvil om hvilke produkter du skal velge, kan det være lurt å spørre en hudpleier.
Du har fint hår! Du trenger bare å lære å style det. Her kan du få god hjelp fra frisøren din. Jeg synes du er flott med lengde på håret, men det kunne gjerne vært litt kortere. Da blir det enklere å style, samtidig som du får mer liv i håret, og får bort det som er slitt.
Få det klippet slik at det blir kortere fram mot ansiktet, og rammer det inn. Du hadde også vært fin med lugg! Style håret enten innover, eller kjøp en stor krølltang, slik at du kan få litt krøll i det. Fargen på håret ditt er fin, men det trenger å tilføres fuktighet. Lykke til!
Helge Borgen
makeupekspert
helge@kk.no
LES OGSÅ:

