Det kommer fram i som følge av et eksperiment utført av økonomer og hjerneforskere ved Universitetet i Bonn.
De bad menn utføre en rekke oppgaver to og to, og lovet dem betaling om de lykkes. Samtidig ble hjerneaktiviteten hos testpersonene målt.
Når mennene tjente mer penger enn personen de var i par med, hadde de en langt større aktivitet i hjernens belønningssenter enn når de tjente like mye.
Dette fikk forskerne til å konkludere med at det å tjene mer enn kollegene er en større motivasjonsfaktor på jobb enn bare det å tjene mye.
Selvfølgelig viste hjerneaktiviteten til testpersonene at de ble gladere jo mer de tjente, men ingenting slo gleden de følte ved å få høyere lønn enn andre. Konkurranseaspektet er altså sentralt når det gjelder menns oppfatning av egen lønn.
Som nevnt var det bare menn som deltok i eksperimentet. Forskerne vil nå kjøre samme eksperiment på kvinner, for å se om det er kjønnsmessige forskjeller i oppfatningen av lønn og belønning.
De vil også kjøre eksperimentet på asiatiske testpersoner, for å finne ut om det også kan være kulturelle forskjeller.
LES OGSÅ: