Susan Mogensen og hennes mann Daniel har ikke alltid valgt de letteste løsningene i sitt felles hjem på Amager ved København. Først og fremst har det vært viktig for dem å være modige. Og fram mot jul får den rå, fargerike og eksperimentelle stilen selskap av pynt i nedtonede farger.
– Man kan absolutt omfavne en vakker og stilsikker jul og samtidig ta hensyn til barna og miljøet, sier Susan Mogensen.
Hun har begynt på en mastergrad i naturressurser og miljøøkonomi, så derfor er det selvfølgelig for henne å tenke på bærekraft, selv om det ikke går på bekostning av juletradisjonene i familiens hjem.
– Jeg har egentlig aldri vært tilhenger av gaveønskelister, men jeg elsker å gi og åpne presanger. Derfor bestemte jeg meg i fjor for å innføre gjenbrukspresanger og hjemmelagde gaver. For meg sikrer det at jeg får holde fast ved gleden ved å gi, samtidig som at det føles oppriktig, fordi jeg har forsøkt å finne noe som er helt riktig til mottakeren, sier Susan.


Christina elsker julen, og klarer ikke å vente helt til desember
– Du finner ingen røde nisser eller glitter i vårt hjem
Selv om hun er svært opptatt av å være snill med miljøet, er hun bevisst på at dette ikke skal ta all oppmerksomheten, særlig fram mot jul. For hun elsker julen og vil aldri kutte ned på mengden pynt eller å skjære ned på tradisjonene som følger med. Pynten i hjemmet er fin og smakfull.
– Du finner ingen røde nisser eller glitter i vårt hjem, men derimot naturlig pynt. Jeg bruker både friske og tørkede blomster og kranser laget av vakkert løv, som jeg setter sammen med sukkulenter. Her er også grønt stukket i kremmerhus og gaver pyntet med små kvister fra hagen, forteller Susan.
Familiens adventskrans er anrettet på et rustikt bålfat og er laget av naturmaterialer som kongler og mose. Kreasjonene som er laget av Susan og Daniels to døtre har også viktige plasser i rommene.
– Selv om jeg liker å ha det pent rundt meg, betyr det ikke at barna ikke kan lage ting som kan henges opp. Og jeg liker tross alt det som er litt kitsch og fargerikt, så lenge det ikke er røde nisser, sier Susan.
Hun og Daniel elsker å være kreative og bygge ting selv. De har stort sett laget alt i huset fra bunnen av, fordi de vil finne ut hvor langt evnene deres rekker. Susan har fått ideene til mange av de originale løsningene som finnes i hjemmet.
– Jeg er kreativ i det meste jeg foretar meg. Og derfor er innredningen vår litt annerledes enn det du møter de fleste andre plasser. Jeg liker å kaste meg ut i nye prosjekter og utfordre grensene for hva som er mulig. Det er blant annet derfor at jeg har kjøkkengulv av gamle murstein – som ellers ville hørt til utendørs på en terrasse eller i et oransjeri – og et baderomsgulv av strandstein, sier Susan.
Det tok sin tid å få huset til å se ut som det gjør i dag. Huset, som er fra 1915, trengte en real renovering da de overtok, og det eneste paret har bevart i original stand er utestuen med mosaikkgulv og et stort vindusparti ut mot hagen.
– Vi har satt i stand alt selv. Vi har endret planløsningen, men har bevart de flotte takstukkaturene, treverk og plankegulv, selv om det enkleste nesten hadde vært å bytte det ut. Vi har ikke aktivt valgt å innrede i en bestemt stil, den er liksom bare blitt sånn, fordi vi elsker gjenbruk, gamle materialer og godt håndverk, avslutter Susan.









