Sommeren er over oss, og for mange av oss betyr det jordbær på bordet! Og på grunn av våre lange sommerdager her til lands blir norske jordbær ekstra søte og gode. Men visste du at jordbær er spesielt bra å spise før trening?
- Det er mange grunner til at jordbær er sunt. Én av grunnene er at de inneholder C-vitamin og andre antioksidanter, har Siv Fagertun Remberg, som er forsker og førsteamanuensis innen plantevitenskap ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU), tidligere opplyst til KK.
Jordbær er ikke bare godt for hjertet og hjernen - før og etter trening - for ifølge sexolog Ester Teigmo kan også jordbær bidra til å øke sexlysten. Grunnen til dette er det høye innholdet av C-vitamin, jern og folat.
- En del matvarer sies å øke sexlyst. Forventning om at lysten skal øke, kan også være med på å øke lyst. Jordbær er også så usigelig vakre, røde og fristende, har sexologen tidligere i sommer uttalt til KK.