Pornobruken går ned med alderen

Derfor tror sexolog man ser mindre porno med alderen

- Man kan fint kan leve et liv med mindre fokus på sex.

TRYGG: At man er tryggere på seg selv, har mindre fokus på sex og en velfungerende seksualitet, kan være typiske årsaker til at pornografi blir mer et forstyrrende element med alderen. Foto: Shutterstock
TRYGG: At man er tryggere på seg selv, har mindre fokus på sex og en velfungerende seksualitet, kan være typiske årsaker til at pornografi blir mer et forstyrrende element med alderen. Foto: Shutterstock Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert på nettsiden vi.no. Dette innholdet er nå overført til kk.no. Les mer om overføringen

(Vi.no): Et av verdens største pornonettsteder, PornHub, har laget statistikk på nordmenns pornobruk.

Den viser at jo eldre man blir, desto mindre ser man på porno.

Sexolog Siv Gamnes mener man fint klarer seg uten pornografi.

- Hvis tallene går ned fordi man ikke føler behov for porno lengre, siden man er tryggere på seg selv og har en seksualitet som er velfungerende, og pornografi bare blir et forstyrrende element i det hele, så tenker jeg «Yes, hvorfor ikke?».

Les også: - Mange opplever at sexlivet blir bedre med alderen

Trenger det ikke

Hun tror nedgangen for enkelte også kan komme av at sex ikke har så stor betydning som det hadde før i livet, og at det ikke trenger å være et problem.

Hun mener man fint kan leve et liv der sex er mindre i fokus.

- I utgangspunktet anbefaler jeg egentlig ingen å bruke pornografi i hverdagen. Vi er født med en seksualitet som egentlig fungerer av seg selv. Man er ikke født med pornofilmer i lomma, som man må ha med seg, og bruke for å fungere, sier sexologen.

Det betyr imidlertid ikke at hun advarer folk mot å se på pornografi.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer