Hevnporno

Menn som hetser på nett: - De ønsker kanskje å teste ut om det gir dem noe makt

Hevnporno, voldtektstrusler og hets. Menn som hetser kvinner på nettet ville nok ikke gjort det i virkeligheten, mener eksperter.

Den siste tiden har Mannegruppa Ottar vært i hardt vær, og hevnporno, grove vitser og hets er dessverre ikke unormalt å se på nett i dag. Men hvem er disse personene som harselerer på nett?  Foto: Shutterstock / ImYanis
Den siste tiden har Mannegruppa Ottar vært i hardt vær, og hevnporno, grove vitser og hets er dessverre ikke unormalt å se på nett i dag. Men hvem er disse personene som harselerer på nett? Foto: Shutterstock / ImYanis Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Den siste tiden har «Mannegruppa Ottar» vært i hardt vær, og hevnporno, grove vitser og hets er dessverre ikke unormalt å se på nett i dag. Men hvem er disse personene som harselerer på nett? Familieterapeut og sexolog Thomas Winther tror behov for kontroll kan være en av grunnene til at noen velger å true og hetse på nett. 

- Dette er menn som har et behov for kontroll, eller ønsker en form for makt over et annet menneske. For dem fungerer ikke kommunikasjon mer, og de tar andre metoder i bruk. På samme måte som vold; man får ikke frem vilja si med kommunikasjon, så man tyr til vold, sier han. 

Han mener at trusler på nett er en form for vold. Terapeuten peker på at atferd går i arv, og at det kan være en grunn til at noen tyr til trusler og hets på nett. 

- Men nettroll dukker opp over alt, og mer og mer. De kan være helt andre mennesker med en gang de ikke sitter bak PC-en sin mer.

LES OGSÅ: Stadig flere mammabloggere hetses på nett

Mannsdominerte miljøer

Winther har selv sett noen av vitsene som er postet på Mannegruppa Ottar. Han husker flere av de fra barndommen sin, og mener at det ikke er noe nytt at svart humor dukker opp i mannsdominerte miljøer. 

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer