Hund:

Bruker du babystemme til hunden din?

Det er faktisk ikke så dumt som det høres ut som.

HUND: "Lille duttebassen til mamma - skal vi ut og gå en tur?" Å snakke babyspråk til hunder er faktisk ikke så dumt som det høres ut som. Foto: NTB
HUND: "Lille duttebassen til mamma - skal vi ut og gå en tur?" Å snakke babyspråk til hunder er faktisk ikke så dumt som det høres ut som. Foto: NTB Vis mer
Publisert

Jada, det er bare å innrømme: Jeg har hatt både monologer og dialoger med opptil flere hunder. Gjerne med lys, myk babystemme.

«Åååå så flink jente!» har jeg sagt til lånehunden Milli, når hun har funnet tennisballen jeg gjemte for henne. Hun som har bjeff så skarpe at det gjaller gjennom sentralnervesystemet, men søt som ei drue.

«Er du så glad i ost du da?» kan jeg si, når Milli - som faktisk gjenkjenner lyden av ei ostepakke som åpnes, sitter storøyd og bedende ved beina mine.

«Åååå det var godt ja!! Skal du ha ei skive til?».

Selv når hun setter seg ned og driter, kan jeg finne på å skryte henne opp i skyene.

Nå tyder forskning på at denne tussete måten å snakke med hunder på faktisk ikke er så dumt som det høres ut som.

Økt aktivitet med kvinnestemme

Et forskerteam som arbeider med kognitiv nevrovitenskap, trente opp hunder til å ligge stille i en MR-maskin, skriver tv2.no

Resultatet er publisert i forskningstidsskriftet Communications Biology / Nature.

Mens hunden lå rolig, spilte de av forskjellige stemmer i opptak: Stemmer som snakket til voksne, til spedbarn og til hunder. Forskerne vekslet mellom mannlige og kvinnelige stemmer.

AKTIVERES: Det er spesielt når kvinner snakker babyspråk til hundene, hundehjernen aktiveres. Foto: NTB
AKTIVERES: Det er spesielt når kvinner snakker babyspråk til hundene, hundehjernen aktiveres. Foto: NTB Vis mer

Da de undersøkte MR-bildene, så forskerne at den delen av hjernen som aktiveres av lyd, viste høyere aktivitet når hundene hørte opptak der personen snakket til babyer eller hunder.

I tillegg viste resultatene økt aktivitet når hunden hørte kvinnestemmer.

Skader ikke

Flere nevrovitenskapelige studier av babyer har vist at en lignende del av hjernen lyser opp hos spedbarn når de lytter til «babyspråk».

Studiene tyder på at babyspråket er svært bra for barns utvikling og aktivering av denne delen av hjernen.

Hva hunder gjelder, er det for tidlig å konkludere med det samme - det gjenstår fortsatt mye forskning for fullt ut å forstå hundehjernen, bedyrer forskerne.

Men da skader det ihvertfall ikke å høres komplett idiot ut neste gang du er ute og lufter bikkja.

Oppdag mer mote, livsstil og historier fra virkeligheten på KK.no

Følg på Instagram Abonner på KK magasinet
Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer