Cecilia bor i en hytte på Svalbard

-Vi lever helt vanlige liv her, men med innslag av nordlys, isbjørn og vinterstormer.

HJEM: I denne hytta føler Cecilia at hun har alt hun trenger. FOTO: Privat
HJEM: I denne hytta føler Cecilia at hun har alt hun trenger. FOTO: Privat Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

- Du skal bare tisse, ikke sant?

Cecilia Blomdahl romsterer inne på det lille badet og begynner å le når hun innser hva hun spør om.

– Beklager, sånn er det når man bor på en hytte uten vann. Jeg må vite hvilken av doene jeg skal vise deg.

Tyve minutter utenfor Longyearbyen sentrum, forbi flyplassen og kullkaia, midt i mørkeste polarnatta, ligger et hyttefelt for fastboende svalbardianere. Ned mot fjæra, ut mot Isfjorden, klamrer en grå hytte med store panoramavinduer seg fast til permafrosten. Det blåser friskt, og snøen ligger tett i lufta.

Fant endelig roen

De elleve minusgradene føles dobbelt så kalde på grunn av vinden. Den finske lapphunden Grim løper rundt utenfor hytta og gir eieren beskjed om at det er besøk. Det er jevnlig isbjørn i området. Inne i hytta er stemningen en helt annen, og kontrasten til kulda utenfor er stor. Det er fyr på peisen, pledd på sofaen, skinnfeller på gulvet og stearinlys og lyslenker i alle vinduer.

– Lyslenkene kommer godt med når det er strømbrudd, forteller Cecilia.

– Men til tross for mørket elsker jeg polarnatta. Det er så mysigt!

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer