Haralds Vaffel

«Haralds Vaffel» ønsker å ta opp kampen mot den belgiske vaffelen internasjonalt

- Den norske kulturen er kul og eksotisk, så det er ingen grunn til at vaffelen ikke skal slå an i utlandet (få oppskriften på en digg vaffel nederst i saken).

HARALDS VAFFEL: Nå ønsker Larsson å ta opp kampen mot den belgiske vaffelen.  Foto: Haralds Vaffel
HARALDS VAFFEL: Nå ønsker Larsson å ta opp kampen mot den belgiske vaffelen. Foto: Haralds Vaffel Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Mye har skjedd siden Jonathan Larsson, også kjent som «Vaffelkongen», startet å selge vafler ut av soveromsvinduet sitt på Harald Hardrådes plass i 2013. I fjor ble han kåret til Årets ByLam med sin blåmuggost og fenalår-vaffel, og i januar åpnet han ny butikk på Grünerløkka. 

- Hvordan går businessen om dagen, er nordmenn fortsatt glad i vaffel? 

- «Haralds Vaffel» er på tur raskt oppover! Den nye sjappa på Løkka går bedre for hver uke og det er forventet heftig trøkk til våren. Det virker som folk liker konseptet og alle de fine trynene som har tatt turen innom er overveldende fornøyd. Alle elsker jo vaffel! 

HARALDS VAFFEL: I januar åpnet Larsson ny butikk på Grünerløkka.  Foto: Haralds Vaffel
HARALDS VAFFEL: I januar åpnet Larsson ny butikk på Grünerløkka. Foto: Haralds Vaffel Vis mer

LES OGSÅ: Hva med en insektsbrownie til dessert i dag?

Håper Kong Harald tar turen innom  

Siden «Haralds Vaffel» har HV som initialer har Larsson brukt Kong Harald V i logoen. I tillegg har han daglig sendt åpne brev til kongen på Facebook hvor han inviterer ham til butikken. I februar fikk han den etterlengtede telefonen fra slottet, men dessverre ikke med beskjeden han drømte om: de ville ha slutt på at kongens ansikt ble brukt i logo og til markedsføring.

«Fint å høre at slottet er glad i vafler og synes det er gøy med brev. Og jeg skal selvfølgelig slutte å bruke trynet ditt i logoen, fikser det asap (as soon as possible)», skrev Haralds Vaffel på sin facebookside i ettkant av telefonen.

- Hva er status på det kongelige besøket - har Kong Harald gitt lyd fra seg ennå? 

- Etter hyggelig kontakt via brev og telefon, gjorde vi enorme fremskritt i kampen om å få Kong Harald ned på vaffelsjappa. En kamp som akkurat nå ligger litt i ro.

- Men vi utlover en ny #hvorerharald-kampanje! Vi skal kommer sterkere tilbake med et ordentlig budsjett og forhåpentligvis få enda bedre kontakt med HKM. Harald må jo elske vafler akkurat som alle andre, herregud hvorfor skulle han ikke det? 

LES OGSÅ: Kongeparet 80 år: - De har stått rakrygget i tunge tider, og måten de har taklet det på er beundringsverdig

Vil ta opp kampen mot den belgiske vaffelen internasjonalt

- Hvordan ser fremtiden ut for «Haralds Vaffel»?

- Fremtiden til «Haralds Vaffel» blir gøy å følge med på! Planen er å åpne ende flere koselige vaffelutsalg i Oslo, samt resten av Norge. På sikt ønsker vi å tenke større og ta opp kampen mot den belgiske vaffelen internasjonalt.

- Den norske kulturen er kul og eksotisk, så det er ingen grunn til at vaffelen ikke skal slå an i utlandet på samme måte som den belgiske vaffelen, sier Larsson. 

HARADS VAFFEL: Haralds Vaffel måtte endre logo etter telefon fra slottet.  Foto: Haralds Vaffel
HARADS VAFFEL: Haralds Vaffel måtte endre logo etter telefon fra slottet. Foto: Haralds Vaffel Vis mer

LES OGSÅ: Derfor bør du unne deg dessert

Haralds digge veganske koko$vaffel 

- Har du en god oppskrift vi kan dele med leserne våre? 

- Ja, vi kan dele vår kokosvaffel-oppskrift! 

Dette trenger du: 
(Oppskriften gir 20 vafler) 

  • 300 gram kokosolje
  • 250 gram kokosmasse
  • 250 gram sukker
  • Litt bakepulver
  • 1,5 liter mandelmelk 
  • 700 gram hvetemel 
  • Stekespray 
     

Slik gjør du: Bland alle ingrediensene sammen og stek kokosvaflene. Et godt tips fra Vaffelkongen: De smaker supergodt med bringebær! 

Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer