Dessert

Jordbærslush med prosecco

Publisert
Sist oppdatert




Tekst/foto: Hanne Buxrud

(Til 4 personer)
175 ml vann
zest fra 2 sitroner (revet skall, bare det gule)
125 g sukker
75 ml presset sitronjuice
75 ml kremfløte
150 g jordbær
150 ml prosecco (italiensk musserende vin) el. annen musserende

Ha vann, sitronzest, sukker og sitronsaft i en liten kjele og kok opp. Kok i to minutter, ta vekk fra varmen, sil vekk skallet og ha sirupen i en bolle. Avkjøl helt. Tilsett kremen i sirupen, bland, og ha over i en iskremmaskin, hvis du har. Hvis ikke, ha blandingen over i en plastboks med lokk. Husk da å røre i blandingen cirka en gang i timen de
første timene.

Kjør jordbærene til puré – det burde være cirka 250 ml puré. Ha i en bolle og sett i kjøleskapet, minimum to timer før servering. For servering, ha iskremen i en bolle og del opp med en skje. Bland i halvparten av jordbærpureen, eller kjør det sammen i en blender.

Tilsett halvparten av vinen. Bland forsiktig inn. Ha i resten av pureen og vinen, og bland til en myk, skummende blanding. Ikke bland for lenge, da blir slush-en for flytende. Ha i glass og server med en gang.

Jordbærslush med prosecco
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer