Ingredienser

Kalvetartar med rødbeter og salat

Publisert
Sist oppdatert
Tekst/foto: Hanne Buxrud





(Til 4 personer)
400 g nyskrapet kalvekjøtt
nykvernet svart pepper
1 ss olivenolje
knust havsalt

Syltede rødbeter
12 nye rødbeter, små og skrelte
saften av 1 appelsin
1 ss honning
1 stjerneanis
2 ss rødvinseddik

Saus
1 dl seterrømme
1 ss finreven frisk pepperrot
1/2 ts sitronsaft

Salat
100 g grønne bønner (haricot verts)
2 tomater
2 ss små sure agurker (cornichons)
1/2 rødløk i strimler
litt salat, f.eks. rødbetskudd
1 ts kapers
1 ss extra virgin olivenolje
1 ts sitronsaft
noen hjemmelagde mandelpotetchips

Bland finskrapet kalvekjøtt med olivenolje og smak til med salt og pepper. Kok rødbetene møre i vann. De siste 5-10 minuttene siles vannet fra og rødbetene glaseres videre i appelsinsaft, honning og eddik. Smak til med litt salt og pepper. Lettpisk rømmen, vend inn pepperrot og smak til med litt salt og sitron. Lag en god blandet salat: bønnene snittes på langs og kokes i saltet vann i 2 minutter, tomatene deles i båter, blandes med rødløk, hakket kapers og cornichons. Smak til med olivenolje, sitron, salt og pepper. Bruk små ringformer eller liknende og monter tartaren som en burger, anrett den sprø grønnsaksalaten oppå, toppes med potetchips. Legg syltede rødbeter og en skje med pepperrotkrem vekselvis.

Tips: Pepperrot er en urvekst og er en av mine personlige favoritter som smaksgiver. Den er veldig kraftig, syrlig og vanlig i flere norske hager fra gammelt av. Pepperroten er mangeårig og lett å dyrke og derfor lever den ofte sitt eget liv i floraen.

Kalvetartar med syltede rødbeter og salat
Kalvetartar med syltede rødbeter og salat Vis mer
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer