Kultur

Mia gjør gutter til menn

Ok å bli sammen med en 20-åring, synes Mia Gundersen.

Mia gjør gutter til menn
Publisert
Sist oppdatert







I kveld går Mia Gundersen og Trond Fausa Aurvåg på scenen i Manndomsprøven på Oslo Nye, i de samme rollene som Dustin Hoffman og Anne Bancroft gjorde legendariske i filmen ved samme navn for snart 40 år siden.

Den gangen sjokkerte forholdet mellom den 21 år gamle gutten og den nesten 30 år eldre kvinnen. Men er det egentlig relevant i dag?

- Det har ikke blitt noe særlig mindre tabu å innlede et forhold til en godt voksen kvinne, sier Trond Fausa Aurvåg (33) til kk.no.

- Det mest problematiske er at hun er gift og at han er sønn av en vennepar. Så mye blir satt på spill, sier Mia Gundersen (44), som de to siste årene har hatt hovedrollen i musikalen Evita. Hun synes det er vanskeligere å identifisere seg med rollen som Fru Robinson.

- Evita hadde en ekstrem drivkraft som jeg kjente meg igjen i. Fru Robinson forsaker utrolig mye i sitt liv, og bruker det fysiske som erstatning for det hun savner, sier Gundersen. Men hun synes det er greit at en tjueåring blir sammen en femitiåring.

- Hvis det er noe som passer for de to, synes jeg det får være deres greie. En tjueåring vet hva han gjør.

I virkeligheten er det bare 11 års aldersforskjell mellom de to skuespillerne.
- Hvordan får dere fram aldersforskjellen?

- Jeg skal være veldig guttunge i begynnelsen, for å få fram hele prosessen fra mann til gutt, sier Fausa Aurvåg.
- Hvordan blir det å spille en rolle som Dustin Hoffman har gjort så berømt?

- Jeg prøver å ikke tenke på det. Dustin Hoffman gjorde det helt fabelaktig, jeg kan ikke kopiere ham. Dessuten er dette teater, og vi må gjøre det på teatrets premisser.

Fausa Aurvåg har vist at han behersker begge deler. Under filmfestivalen i Haugesund fikk han Amanda for beste mannlige skuespiller i ”Den brysomme mannen”. Også der var han en mann som ble styrt av en sterk kvinne.

- Hva synes du om å spille mot disse sterke kvinnene?
- Jeg synes det er helt flott, sier Trond Fausa Aurvåg.

(Alle foto: Caroline Drefvelin)

Mia Gundersen er klar for å forføre Trond Fausa Aurvåg etter alle kunstens regler.
Mia Gundersen er klar for å forføre Trond Fausa Aurvåg etter alle kunstens regler. Vis mer
Trond Fausa Aurvåg spiller unggutten som faller for godt modne fru Robinson.
Trond Fausa Aurvåg spiller unggutten som faller for godt modne fru Robinson. Vis mer
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer