- Jeg kan hjelpe folk å styre i jungelen av myter om kosthold og trening. Mange kunne fått mye mer ut av treningen dersom de spiste riktig i forhold til økten, sier Ina Garthe. Hun er utdannet idrettsfysiolog og har hovedfag i vektregulering, og jobber i ernæringsavdelingen ved Olympiatoppen.
Ina råderdeg blant annet til å være påpasselig med å spise rett etter trening, for å få kroppen i balanse. Og det trenger ikke være kjedelige klikaker - smoothies er supert etter trening, mener Ina.
- Jeg tror jeg kan hjelpe folk med å ta tak i det som ser ut til å være barrierene for varig trening og fysisk aktivitet. Jeg vil gi råd om trening som forebygger sykdom, hvordan man forbedrer sine egne prestasjoner og hvordan man får en bedre kroppssammensetning, sier treningsekspert Monica Klungland Torstveit. Hun har doktorgrad og jobber som førsteamanuensis i fitness ved Norges Idrettshøgskole.
Monica mener blant annet at det er mer ideellt å trene sammen med andre enn alene. Det gjør det lettere å forbli aktiv, mener Monica.
De to nye ekspertene vil du møte i hvert nummer av KK kropp, som nå kommer ut 6 ganger i året. Har du spørsmål til Monica eller Ina, kan du sende disse på e-post til kropp@kk.no.
Vil du abonnere på KK kropp, kan du sende e-post til abo.kk@afj.no.