Ifølge Forbruker.no har antall amerikanere som søker etter helserelatert informasjon på internett har steget med 37 prosent de siste to årene.
Markedsanalyseinstituttet Harris Interactive har gjort en undersøkelse som viser at et stort flertall av voksne internettsurfere bruker nettet til å finne helseinformasjon.
Cyberkondere utgjør 84 prosent av de voksne internettbrukerne i USA, opp fra fjorårets 80 prosent og 72 prosent i 2005. Det utgjør 160 millioner amerikanere.
En gjennomsnittlig cyberkonder søker etter helseinformasjon på nett seks ganger i måneden og de fleste finner det de leter etter, skriver Forbruker.no. Imidlertid stoler færre enn før på informasjonen de får.
Likevel er det 60 prosent som diskuterer informasjonen de finner på internett med legen sin.
Vi nordmenn bruker også internett hyppig i helsespørsmål. En undersøkelse publisert i Tidsskrift for Den norske Lægeforening i november i fjor viste at nærmere 60 prosent brukte internett i helsesammenheng i 2005.
Norske helsenettsteder er populære, ifølge Forbruker.no. Mozon.no hadde i forrige uke 77.000 unike brukere, Lommelegen.no 55.000 brukere og Doktoronline.no 19.000, ifølge tall fra TNS Gallup.