Helse & Livsstil

Fødsler tar 3,5 millioner liv

Å gi liv kan være livsfarlig. Barnefødsler forårsaker over 3,5 millioner dødsfall verden over, og risikoen for dødsfall er økende.

Fødsler tar 3,5 millioner liv
Publisert
Sist oppdatert
For tidlig fødsel, infeksjoner hos mor eller surstoffmangel under fødselen forårsaker over 3 millioner dødsfall hvert år. Dette er de tre vanligste dødsårsakene hos nyfødte, viser forskning fra Karolinska Instituttet.

Mangler helsetilbud

Dødsfallene har i følge forskerne direkte sammenheng med manglende eller dårlig helsetilbud til gravide og fødende.

Mellom 500 000 og 600 000 kvinner mister hvert år livet i barselseng. Barnefødsler dermed krever flere liv enn både malaria og tuberkolose.

Tallene ble nylig presentert på en forskerkongress i London.

  • Ny trend: Pupp til låns

  • Trening for struttende mager

  • - Alarmerende

    - Det er alarmerende at det ikke er større fokus på at dårlig kvinnehelse og dårlig svangerskapsomsorg forårsaker over 3,5 millioner dødsoffer hvert år. Barnefødsler tar altså livet av flere enn verdens to største infeksjonssydommer tilsammen, sier Staffan Bergstrøm, professor i internasjonal helse.

    Dyster tendens

    De nye tallene viser at vi er langt fra å nå FNs mål om å redusere barseldødeligheten med 75 prosent innen år 2015. I Afrika under ett ligger dødeligheten på et uforandret høyt nivå. I flere land er dødeligheten økende.


    LES OGSÅ:
  • Ny trend: Pupp til låns
  • Amming beskytter ikke mot fedme
  • Spis is, bli gravid
  • Gravid? Glem jordmor
  • Alternativ medisin for fruktbarheten
  • Klar, ferdig, barn!
  • Grønne gleder for gravide
  • Trening for struttende mager
  • Morgenkvalme er sunt






  • Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

    Vi bryr oss om ditt personvern

    KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

    Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

    Les mer