Helse & Livsstil

Gå bort røyksuget

En kjapp spasertur demper røykelysten.

Dropp unnskyldningene dine for å røyke. Ta heller tak i dem.  Foto: All over press
Dropp unnskyldningene dine for å røyke. Ta heller tak i dem. Foto: All over press Vis mer
Publisert
Sist oppdatert




Suget etter en sigarett blir mindre om du rører på deg i fem minutter. Det mener forskere ved University of Exeter i Storbritannia.

De har nettopp publisert en undersøkelse i det internasjonale magasinet Addiction.

Etter å ha gjennomgått 12 omfattende studier av røykeavhengighet, har forskerne kommet fram til at nikotinabstinensen dempes om man holder kroppen i bevegelse i få minutter når røykelysten slår til.

Tar du en kjapp spasértur senkes stressnivået i kroppen. Følelsen av engstelse dempes og konsentrasjonsevnen økes.

- Dersom et legemiddel hadde samme effekt, ville det blitt markedsført som røykekutt-middel tvert, sier Adrian Taylor, en av vitenskapsmennene bak undersøkelsen.


LES OGSÅ:
  • Gjør det slutt med røyken
  • Røykfrihet i pilleform?
  • Prøv powerwalk
  • Ta trappa, gå ned 10 kilo


  • Gå bort røyksuget
    Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

    Vi bryr oss om ditt personvern

    KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

    Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

    Les mer