Trening

Løp deg puppefrisk

Trening forbygger brystkreft.

Løp deg puppefrisk
Publisert
Sist oppdatert
Trening som svømming, aerobics og løping reduserer risikoen for brystkreft. Det viser en studie gjort ved University of Southern California i USA.

Teamet bak studien mener trening krymper kreftfaren gjennom endringer i stoffskiftet og immunsystemet, og fordi man ikke legger på seg så mye når man er aktiv.

Forskerne har fulgt helseutviklingen til 110 599 amerikanske kvinner siden 1995.

Kvinner som trente mer enn fem timer i uka hadde 20 % lavere risiko for brystkreft med rasktvoksende svulster, sammenliknet med kvinner som trente mindre enn en halvtime i uka. Risikoen for brystkreft med langsomtvoksende svulster var hele 31 % lavere.
Det er første gang man har studert den effekten trening over tid har på brystkreft.


LES OGSÅ:
  • Slik sjekker du puppene dine - se video
  • Livet i gave
  • Blogg: Det skjer ikke meg


  • Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

    Vi bryr oss om ditt personvern

    KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

    Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

    Les mer