Morens matvaner påvirker nemlig hvilket kjønn barnet får.
I den nye undersøkelsen deltok 740 britiske kvinner som var gravide for første gang, og som ikke kjente til kjønnet på sitt kommende barn.
Kvinnene måtte opplyse detaljert hva de hadde spist rett før de ble gravide og tidlig i graviditeten. Senere undersøkte forskerne om det var noen sammenheng.
Og resultatet var slående, skriver vitenskapstidskriftet Proceedings of the Royal Society, Biological Sciences.
Mer energikrevende å bære fram gutter
I den gruppen som hadde det høyeste energiinntaket fødtes det 56 prosent sønner, sammenlignet med 45 prosent i gruppen som hadde lavest energiinntak.– Vår forskning kan forklare hvorfor andelen gutter langsomt synker i utviklede land der mange unge kvinner velger å gå på på lavkaloridietter, sier forskningslederen Fiona Mathews ved britiske University of Exeter.
Tidligere studier fra blant annet Etiopia viser at når sulten rammer, føder velernærte kvinner betydelig flere sønner enn hva underernærte kvinner gjør.
Enn så merkelig det høres ut, så henger kanskje dette sammen med at det er mer energikrevende å bære frem en sønn enn en datter. Når moren selv er i dårlig form er det følgelig smartere å «satse» på døtre. Hvis ikke risikerer moren at barnet kommer til verden med små sjanser for å overleve.
Denne sammenhengen ser man også hos dyr som for eksempel hester og hjorter.
Nedgang i guttefødsler i Vesten
Kvinnene som fikk sønner fikk ikke bare i seg flere kalorier, men også mer næring som kalsium, kalium og vitaminene C, E og B12.Den gruppen som fikk flest sønner var også langt flinkere til å spise frokost, noe kvinnene i den andre gruppen var dårlige til. Å hoppe over frokosten setter kroppen i sultberedskap, påpeker forskerne.
Flere industriland som Storbritannia og USA viser en liten - men stadig - nedgang i andelen guttefødsler. Forskeren Fiona Mathews tror at det kan skyldes slankehysteriet.
– Hver fjerde amerikanske kvinne hopper over frokosten, sier hun.
LES OGSÅ:


