Tenåringsjentene tar kontakt med krisesentre fordi de opplever trusler eller overgrep, skriver Vårt Land.
Krisesentrene er i utgangspunktet ikke et tilbud for jenter under 18 år. Tenåringsjenter kan ikke bo på slike sentre med mindre de er sammen med mor eller blir henvist av barnevernet.
Tall fra Statistisk sentralbyrå viser imidlertid at det i 2006 var 131 registrerte dagbrukere under 18 år ved krisesentrene. Året før var tallet 88 jenter.
Leder for Krisesentersekretariatet Tove Smaadahl mener dette viser at jentene har behov for et tilbud.
– Dette viser at vold og overgrep skjer i ganske ung alder og utgjør en stor utfordring. De fleste overgrepene blir begått av noen jentene har en nær relasjon til, og mye skjer spesielt på fester. Det dreier seg om voldtekt og psykisk og fysisk vold, som også godt voksne kvinner opplever, sier Smaadahl.
Hun mener det er tegn på at noe er i veien med mannsrollen når tenåringsjenter krenkes av eldre kjærester.
Forsker Svein Mossige ved Nova sier det ikke er uvanlig at 13-årige jenter har kjærester på 18 år som tråkker over jentas grenser. Når 18 år gamle gutter finner seg mange år yngre kjærester, kan årsaken være et mer eller mindre bevisst ønske om makt, tror Mossige.
LES OGSÅ: