Standarden ble hevet i fjor. Nå kommer den første bilstolen som er I-size godkjent.
FNs økonomiske kommisjon for Europa (ECE) kom i fjor med et nytt regulativ til bilstoler, men hvilke konsekvenser har dette egentlig for norske forbrukere?
Det nye I-Size regelverket fra 9. juli 2013 er rettet mot produsenter av bilstoler. Regelverket sier at I-Size stoler skal tilfredsstille følgende krav:

- Det skal være påbudt for barn å sitte bakovervendt til de er 15 måneder gamle.
- Alle seter skal testes for sidekollisjon, noe som vil føre til bedre beskyttelse av barnets hode.
- Setene kun skal monteres med Isofix-fester. Dette skal redusere risikoen for feilmontering av setene.
- Bilstolene skal gjennomgå tøffere kollisjonstester.
- Stolens størrelse skal basere seg på lengde og alder, i steden for vekt.
Trenger ikke kjøpe nye seter
I følge Carina Henske, kommunikasjonsrådgiver i Trygg Trafikk, betyr disse nye reglene ikke at foreldre umiddelbart må løpe til forretningene for å kjøpe nye seter.
– Denne standarden vil ha en overgangsperiode som vil gå over mange år, sier hun. – Standarden forutsetter at setene skal bli brukt i I-Size godkjente biler, noe de færreste har, legger hun til.
Langvarig innføring
Innføring av I-Size er et langvarig prosjekt som vil gå over tre faser og som vil involvere både barneseteprodusenter og bilprodusenter. I fjor startet fase 1 hvor bilprodusentene nå kan merke bilene med I-Size monteringssteder. Fase 1 omfatter også barnestoler med isofix-fester og interne setebelter. Retningslinjer for babystoler, beltefestede småbarnstoler og beltestoler vil komme i de neste fasene.
Henske forteller at butikkene vil selge stoler etter det gamle reglementet i mange år fremover.
– Foreldre må forholde seg til det som har vært tidligere, og alle barnestoler som selges i Norge skal til en hver tid godkjente, sier hun.
LES OGSÅ: - Vi anbefaler bakovervendt barnesete så lenge som mulig
Norge ligger langt fremme
Markedsansvarlig i Barnas Hus, Line Andersen Skillingsås, mener at det nye systemet først og fremst vil være bra for resten av Europa på grunn av økt fokus på bruk av bakovervendt sete.
– I Norge er vi allerede godt informert om fordelen med dette og de fleste barn sitter bakovervendt lenger enn loven tilsier, sier hun. – Så for Norge vil ikke endringen bli så store. Norge ligger faktisk lang fremme i forhold til resten av Europa, legger hun til.
LES OGSÅ: Test av bilstoler

Første I-Size godkjente bilstol
En av de første bilstolene som er godkjent etter de siste reglene for bilbarnestoler, er iZi Kid i-Size fra HTS Besafe. Stolen kommer for salg i april 2014.
iZi Kid i-Size har gjennomgått mer omfattende tester enn noen andre bilstoler på markedet. Stolen er godkjent opp til 105 cm stående høyde og har i følge produsenten bedre beinplass og bedre liggestilling enn tidligere modeller.
Bilstolen skal være svært enkel å montere, og har blant annet et nedfellbart støttebein med lydvarsling som indikerer korrekt montering.