
Denne artikkelen ble først publisert på nettsiden vi.no. Dette innholdet er nå overført til kk.no. Les mer om overføringen
På 1800-tallet var poteten mathistoriens uovertrufne helt. Den kunne dyrkes i kjølig klima, ga store avlinger og gjorde stor befolkningsvekst mulig. Den ga nok vitamin C til å hindre skjørbuk, og var som helter flest redningen i krisetider. Etter at poteten ble utbredt i Norge, økte befolkningen som kjent i den grad at det etter hvert ble for mange munner å mette. Derav utvandringen til Amerika, kontinentet poteten opprinnelig kom fra. Men det er en annen og smått ironisk side av soga.
KK Pluss - mer av virkeligheten
Få tilgang til alt innholdet på KK.no:
Eksklusive kvalitetsartikler
Prisvinnende reportasjer og avsløringer
Premium format og lekker presentasjon
Du kan si opp når som helst.
Her finner du bruker- og abonnementsvilkår.
Vi bryr oss om ditt personvern
KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger