Terte:

Sjokoladeterte med bakt bakte plommer og fiken

Dyss hakkete pistasjnøtter over terten. Server med vaniljeis eller pisket krem.

TERTE: Denne terten rekker langt, fordi den er fyldig og skal serveres i tynne skiver. FOTO: Betina Hastoft
TERTE: Denne terten rekker langt, fordi den er fyldig og skal serveres i tynne skiver. FOTO: Betina Hastoft Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Sjokoladeterte med bakte plommer og fikener

Tid: 40 minutter / Avkjøling, mørdeig: 2 timer / Avkjøling sjokoladeganache: Minst 3 timer / Baketid: 35 minutter / Antall personer: 10–12

Dette trenger du til grov mørdeig :

  • 100 g mykt smør + litt til formen
  • 60 g melis
  • Korn av ½ vaniljestang
  • 1 klype salt
  • 1 egg
  • 25 g mandelmel
  • 25 g fullkornshvetemel
  • 160 g hvetemel
  • Rund terteform med løs bunn, 24–26 cm i diameter
  • Tørkede bønner eller kikerter til bunnen

Sjokoladeganache:

  • 250 g mørk sjokolade
  • 3 ½ dl kremfløte
  • 1 ss flytende honning
  • 1 knivspiss salt

Bakte plommer og fikener:

  • 3 friske fikener
  • 3 plommer
  • 50 g brun farin

Til servering:

  • 1 ss usaltede pistasjnøtter
  • God vaniljeis eller pisket krem

Slik gjør du:

  1. Mørdeig: Rør smør, melis, vaniljekorn og salt sammen. Rør egg i. Tilsett de tre typene mel. Rør forsiktig deigen sammen uten å elte for mye. Pakk deigen inn i husholdningsfilm. Sett kjølig i 60 min.
  2. Rull mørdeigen ut med en kakerulle på et meldrysset bord, og kle den smurte terteformen med deigen. Prikk bunnen med en gaffel, og trim kantene for overskuddsdeig. Sett tertebunnen i fryseren i minst en time.
  3. Sett ovnen på 180 °. Legg bakepapir over tertebunnen og fyll opp med tørkede bønner eller kikerter. Bak tertebunnen i ovnen i 10 minutter. Fjern bønner/kikerter og bakepapir, og stek bunnen gyllen i ovnen i ca. 10 minutter til. Sett formen til avkjøling på en rist. Ha tertebunnen ut av formen når den er helt avkjølt.
  4. Sjokoladeganache: Hakk sjokoladen grovt, og legg den i en bolle. Varm fløte og honning i en liten kjele til rett under kokepunktet. Hell fløteblandingen over sjokoladen, litt av gangen, og rør energisk i midten av blandingen til sjokoladen smelter, og sjokolade og fløte samler seg til en blank, ensartet masse. Krydre med en smule salt.
  5. Fordel sjokoladeganachen over den kalde tertebunnen, og sett i kjøleskapet i minst tre timer, til ganachen har satt seg. 6 Bakte plommer og fikener: Sett ovnen på 200 °. Skyll fikener og plommer, og skjær i fire deler. Legg dem i en ildfast form, og dryss over brun farin. Bak fruktene møre i ovnen i ca. 15 minutter. Anrett de helt avkjølte fruktene over terten, og drypp med litt av karamellen fra bunnen av formen.
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer