Det var ikke overraskende Joan Collins, som den gangen på frydefullt vis gestaltet rollen som Alexis Carrington (Fullt navn: Alexis Morell Carrington Colby Dexter) i kultserien «Dynastiet». Året var 1983, og kanalen var NRK.
Kjolen var stroppløs og fotsid, og mønsteret var i skimrende, nesten vulgært, glinsende leopard. Antrekket hadde Nolan Miller, som var fast kostymedesigner i «Dynastiet», toppet med en liten, fluffy bolero i svart og enorme, glitrende smykker. Jeg tror jeg fikk et slags glamoursjokk idet hun entret tv-skjermen, og jeg har egentlig ikke sett meg tilbake siden.
Det skal sies at det var flere antrekk fra «Dynastiet» som har vært til inspirasjon for meg (paljetter, fjær, strass), men dyremønster fikk en spesiell plass i hjertet og garderoben, og har fulgt meg i temmelig nøyaktig 30 år nå. På et tidspunkt fikk jeg til og med tatovert inn leopardmønster på skulderen, slik at uansett hva jeg kler meg i, har jeg alltid med meg en detalj i leopard. Det gjør at jeg føler meg litt mer rampete, og det kan faktisk anbefales.

Tina trodde hun var tungt deprimert: – En lettelse å få riktig diagnose

Siden 1983 har leoparden gått inn og ut av motebildet, og vært mer og mindre tilgjengelig for fans som meg (som helt på ekte mener at plagg i leopardmønster hører inn under kategorien «basisgarderobe»). Og denne sesongen kan jeg og alle andre som vil kle seg dyrisk puste helt rolig. Det bugner av plagg og print, enten du foretrekker det klassiske leopardmønsteret, eller har mer lyst på tigerstriper eller slangeskinnsmønster. Hele savannen er representert.
Men uansett hvor mange fine plagg i dyremønster jeg ser, er det ingenting som kan toppe Alexis Morell Carrington Colby Dexter i stroppløs leopard den gangen i 1983. Det kommer for alltid til å være antrekket jeg har lyst til å kopiere.