Celine Aagaard
Bærekraftsekspert i Vogue Scandinavia og kreativ leder i motemerket Envelope 1976 har troen på «en ny vår» der kreativitet og entusiasme blomstrer.
– Det er fokus på ny teknologi, tenkning og bærekraft med innovative materialer, og et større fellesskap omkring rett bruk av ressursene våre. Jeg har troen på gjenbruk og vintage, tidløs design og en varig garderobe, sier Celine Aagaard.


– Min egen vårgarderobe består av skinnjakke over badedrakt, vide, hvite jeans, et par chunky boots og tunge sølvsmykker – lag på lag. Om sommeren blir det mer rocka med korte shorts, heklekjole og flipflops, sier Celine, som mener pandemien har tvunget fram nye måter å tenke på for oss alle.
– Vi har alle måttet tenke mer tidløst, og åpnet opp for kreativitet og endringsvilje. Det er bra. Det er lite bærekraftig å lage trendbaserte kjoler som ikke lenger er trendy når samfunnet åpner opp igjen.

Disse to hodeplaggene dominerer trendbildet nå


Nnenna Echem
– Moteåret tror jeg blir definert av sterke farger, slik vi så på catwalken hos Valentino, Saint Laurent og Loewe, sier influenser Nnenna Echem.
– Også lavtsittende jeans og skjørt er tilbake. Men det er nok ikke den trenden jeg selv kommer til å kaste meg på, fastslår moteprofilen.

For selv om skjørtet skal være så kort som mulig denne våren, trekker Nnenna fram noe av det mer dekkende:
– Lange kåper, store blazere og dresser i sterke farger. Garderoben min er som alltid fargerik, så det er gøy at dette er en av årets trender!




Kjersti Andreassen
– Jeg både tror og håper at det vil være enda større fokus på bærekraft i 2022, sier stylist Kjersti Andreassen.
– Det kommer også mye sterke farger som lilla og rødt. Maksimalistiske print, striper og psykedelisk print à la 60-tallet vil vi også se mye av. Bodycon-silhuetter og mikroskjørtet fra tidlig 2000-tallet er, uheldigvis, tilbake, konstaterer stylisten.

I Kjerstis egen vårgarderobe er det vintagefunn som regjerer.
– Jeg digger dressjakker fra 80- og 90-tallet, med store skulderputer, og vintagebluser med puffermer og blondedetaljer. På ønskelisten min til våren står det en vintage power suit, gjerne en fra tidlig 90-tallet.




Har du fått med deg denne trenden?
Alexandra Sætran
– Det er en slags post-pandemimote nå, som jeg tror er friere enn på lenge, sier motejournalist Alexandra Sætran.
– Mens noen er blitt komfortable med «hjemmeklær» som ikke strammer, kan andre ikke vente med å ta i bruk de nye høyhælte skoene og festkjolen som henger i skapet. Joggebuksen blir nok ikke med ut, men klær av god kvalitet, som overlever en pandemi, vil prege garderoben mer enn tidligere, sier Alexandra, som i tillegg til sterke farger holder en knapp på hvitt som en av vårens store trender.

– Og så fortsetter 2000-tallstrenden å regjere, så her er det bare å hente fram singleter, miniskjørt og sommerfugl-detaljer fra loftet.
Selv sverger hun til helårsgarderoben, men gleder seg til å bytte ut de varmeste materialene med lettere plagg.
– Et typisk vårantrekk for meg er sneakers, gjerne klassiske Stan Smiths, løs dressbukse, hvit T-skjorte og en denimjakke over skuldrene.




Katrine Kvalsund
– Min jobb er ikke å spå trender, men vi ser at merkene nå er klare for å satse, kanskje mer enn noen gang, sier PR-sjef og partner i byrået This Is, Katrine Kvalsund.
Hun tror at farger og overdimensjonerte silhuetter vil prege motebildet i vår. Og at magetoppen er kommet for å bli. Selv sverger hun til denim og den klassiske trenchcoaten med innslag av litt farger denne våren.

Vi vil hige etter motsetningene, tror hun: Vi vil pynte oss skikkelig, men også ikle oss digge joggedresser.
– Selv om jeg også har pyntet meg til date hjemme, er det jo noe annet å ta på seg en kjole og et par høyhælte sko, for så å ta turen ut på favorittrestauranten!




Ida Elise Eide Einarsdottir
– Dette blir året der motebransjen går fra å kjempe for å holde hodet over vannet til å tilpasse seg en slags ny normal, sier moteansvarlig i KK, Ida Elise Eide Einarsdottir.
– Motebildet er i stor grad fortsatt preget av pandemien – på godt og vondt. Trettheten skaper et motsvar til nedstengning og sosial distansering, kort oppsummert er det: sexy! Catwalken flommer over av det helt kort-korte, kroppsnære og gjennomskinnelige. Tenk Studio 54 og Gucci under Tom Fords ledelse sent på 90-tallet, tidlig på 2000-tallet, sier Ida.

Hun nevner miniskjørtet, skinn fra topp til tå, glitter, glamour, cut-outs og det hele som eksempler på designernes forsøk på å «ta sexy tilbake», for å sitere Victoria Beckham. Og denne gangen kommer det i alle former, farger og varianter – med mangfold og inkludering høyt på agendaen.
– Farger vitner om en optimisme og framtidstro som vi ikke har sett på lenge. Samtidig trenger vi en trygg havn som helhvitt. Det ligger i alle fall mitt hjerte nærmest, sier hun.
– Det er litt sånn «trenden er død, leve trenden». Det finnes ikke lenger noen trender, samtidig er de overalt. Kall det gjerne tendenser, men moten fortsetter altså å speile samtiden – slik den også bør og skal.




