Hos de store kleskjedene har imidlertid vår- og sommersesongen for 2012 vært planlagt for lengst, og allerede fra januar neste år vil du se utvalgte plagg fra kolleksjonene i butikkene.
Vårens største hovedtrender
KK.no fikk ta en sniktitt på klesgigant Lindex’ nye kolleksjon for vår/sommer 2012, da det ble avholdt pressevisning i dag.Og i likhet med de store trendene vi har sett på catwalkene, er det mye sarte, romantiske blonder, denim, asiatisk mønster, metallisk, ruter, striper, vester og sterke fargekombinasjoner.
Ja, i denne kolleksjonen finnes det faktisk noe for enhver smak – uavhengig om du er klassisk, hippie-chic, casual-cool eller rocka.
- Til neste år kommer det helt utrolig mye fint. Som du ser er det masse deilige farger i alt fra fersken, rosa og grønt, til svart, blått og metallisk. Det er mye fine, rene farger, og denim i lag på lag kommer det også masse av. Ellers er det mye sart og romantisk, colourblocking, striper, svart-hvitt, trekvartsbukser, dressjakker, 60-talls, 50-talls, ja, omtrent alt, forklarer Kathrine Sørland, missedronning, modell, programleder - og fashionadvisor for Lindex til KK.no.

Men størst av alt: SUPERFARGENE
Ifølge Sørland er det imidlertid de sterke fargene som vil bli det helt store neste sesong.- Det som er spennende med denne kolleksjonen er at man tar farger enda mer ut enn det som har blitt gjort tidligere. Det har vært mye fine farger nå i høst og vinter, men mot vår og sommer blir dette enda tydeligere. Nå kjører man virkelig på, sier hun, og holder opp en av sine favoritter – en oransje-rosa strikkegenser:
- Denne oransje-rosa fargen blir stor neste år, og så synes jeg faktisk man kan style den til omtrent alt. Den er superfin med beige, denim, eller hvis du er litt vågal er det tøft med fargede jeans.
VÅRTRENDENE:
Hva synes du om trendfargen oransje-rosa?
Også kjeder som Gina Tricot, Monki og Weekday satser på plagg i oransje-rosa farger til neste år, og det er tydelig at dette vil bli en stor trend.
Spørsmålet er imidlertid om dette er en farge «alle» kan kle?
- Ja, jeg synes faktisk at vi bør bli flinkere til å slutte å tenke på hva vi kler og ikke kler. Man skal gå litt vekk fra det tradisjonelle fargekartet og heller tørre å bevege seg inn i fargekoder man aldri har prøvd før. Da tror jeg man finner ut at man kler veldig mye mer, sier Sørland:
- Du kan selvfølgelig begynne litt forsiktig og for eksempel velge en nøytral bukse til, så ser du hva du liker.
LES OGSÅ: Sjekk sesongens mest trendy sko
Slik blir resten av vårmoten ifølge Lindex
I tillegg til oransje-rosa og andre sterke farger, har Sørland også stor tro på at denim kommer enda sterkere tilbake til neste år, samt asiatisk mønster, svart-hvitt og dressjakken.Se flere bilder og priser fra kolleksjonen nedenfor:


- Den asiatisk-mønstrede stilen er kjempefin stylet med denim. I tillegg kommer det mye mer denim-på-denim, slik som jeg har på meg. Og så holder den androgyne stilen med dressjakker og svart hvitt seg også, sier hun:
- Denne kolleksjonen gjenspeiler virkelig det Lindex står for. Det er klær for den motebevisste damen, og det er stor spennvidde – noe jeg tror er litt viktig.
Vår/sommer-kolleksjonen til Lindex vil komme i butikkene fra januar, frem til og med april 2012 (det vil også komme flere plagg enn de vist på bildene lenger oppe).
Plaggene vil også være tilgjengelig på kleskjedens hjemmeside (ekstern lenke) - og her kan du også signe deg opp slik at du får beskjed når plagget du har lyst på er tilgjengelig for kjøp.
LES OGSÅ: Slik blir du fin i iskrem-farger
SE MER OM VÅRENS STØRSTE TRENDER:
Du kan også se våren blir hos kleskjedene H&M, Cubus, KappAhl, Monki og Gina Tricot.