Ingen høst uten nok en ny stjernedesigner hos H&M. I fjor var det Roberto Cavallis dyriske print og flagrende kjoler som fikk pryde utstillingsvinsduene. Tidligere har Stella McCartney, Karl Lagerfeld og Viktor & Rolf gjort det samme. Nå er det merket Comme des Garçons som skal designe kleskjedens gjestekolleksjon.
Merket, som ble etablert i Tokyo av den japanske designeren Rei Kawakubo i 1973, er kjent for å gå mot strømmen.
Som Rei Kawakubo selv sier:
- Min designstil er ikke påvirket av hva som skjer innenfor mote og kultur. Jeg arbeider med obskure, abstrakte bilder for å skape et nytt og friskt skjønnhetskonsept.
Comme des Garçons vekker ofte stor oppsikt, som på 80-tallet, da merket viste en kolleksjon med svarte, tunge plagg med hull og istykkerrevne filler og siden fikk tilnavnet «Hiroshima chic».
For H&M skal Kawakubo designe en dame- og herrekolleksjon, en unisexduft, tilbehør og noe barnetøy. Kolleksjonen kommer i butikkene i begynnelsen av november.
- Balansen mellom kreativitet og business har alltid interessert meg. Det er et dilemma, men det kreative vil uansett alltid være min førsteprioritet. Å jobbe sammen med H&M er en spennende utfordring. Det gir en mulighet til å utfordre dilemmaet til det ekstreme og forsøke å løse det, sier Rei Kawakubo.
H&M selv er strålende fornøyd over samarbeidet.
– Rei Kawakubo har vært på toppene av ønskelisten lenge og vi er svært glade for at hun vil samarbeide med oss. Vi har stor respekt for hennes motefilosofi, sier H&Ms kreative leder Margareta van den Bosch.
LES OGSÅ:
