Anklager om seksuell trakassering og seksuelle overgrep i motebransjen er ikke noe nytt, og i kjølvannet av metoo står stadig flere frem med sin historie. I fjor kom nyheten om at en av moteverdenens mektigste menn, tidligere sjef for verdens største modellbyrå Gérald Marie anklages for både voldtekt og seksuelle overgrep.
Mens motebransjen gjør seg klar for en ny runde med internasjonale moteuker, vitner seks modeller mot den tidligere modelltoppen i motemetropolen Paris.

- Jeg har ikke spurt hvor lenge jeg har igjen, for jeg lever hver dag
Får støtte av supermodeller
Det skjer ett år etter at franske myndigheter åpnet etterforskning mot ham der minst 24 kvinner har stått frem med anklager om voldtekt og seksuelle overgrep, skriver The New York Times.
Kvinnene, mange av dem tidligere modeller, får støtte av supermodeller som Paulina Porizkova, Karen Elson og Carla Bruni som nå tar til orde mot seksuell trakassering og seksuelle overgrep i motebransjen. Til The New York Times sier Bruni at nok er nok:

– Jeg står sammen med Carré [Sutton, en av kvinnene som nå vitner mot den tidligere modelltoppen, red.anm.] og de andre overlevende av Gérald Marie når de kommer til Paris for å vitne mot sin overgriper. Ingen industri er immun mot seksuelle overgrep, sier hun til avisen.

Mila Kunis om gubbekultur i Hollywood: - Jeg har vært mektig forbanna
– Visste at jeg måtte holde ut med overgrepene
Tirsdag vitnet den nå 52 år gamle tidligere modellen Carré Sutton mot Marie som hun hevder jevnlig voldtok henne i leiligheten sin i Paris da hun bare var 17 år gammel.
Sutton gjorde karriere som modell på 90-tallet som ansikt utad for noen av datidens mest toneangivende motemerker som Guess og Calvin Klein.

Hun hevder blant annet at den tidligere modelltoppen holdt henne med store mengder kokain «under forutsetningen om at det ville hjelpe henne med å gå ned i vekt for å bli en mer suksessfull modell».
På en pressekonferanse tirsdag sa hun at hun på den tiden var avhengig av Marie for mat, husly og bookinger som modell.
– Jeg visste at jeg måtte holde ut med overgrepene for å fortsette å jobbe. Det ble gjort veldig klar for meg, sa hun.

Anklaget Harvey Weinstein for voldtekt: - Jeg var kjemperedd for å stå fram
– Traumatiserende
Den tidligere modellen saksøker nå Marie med utgangspunkt i anklagene mot ham.
Hun hevder også at han skal ha solgt henne og andre kvinner videre til andre velstående menn rundt om i Europa.
52-åringen fortalte videre at hun den gang var så ung at hun ikke visste hvordan hun skulle takle overgrepene.
– Gjennom hele mine karriere har jeg forsøkt å legge til side dette som var så fryktelig og traumatiserende for meg.

Nekter for anklagene
Marie, som hele tiden har nektet for anklagene, «tilbakeviser med forferdelse disse falske og ærekrenkende påstandene», sa advokaten hans i en uttalelse via e-post til Business of Fashion.
Den tidligere modelltoppen avstår ifølge motenettstedet fra å kommentere saken, og advokaten hans skriver i den samme mailen at Marie «avventer eventuelle uttalelser til han snakker med vedkommende myndigheter».
– Overgrep er normalisert i vår bransje
Pressekonferansen i Paris skal ha vært timet for å falle på samme tidspunkt som motemåneden og for å øke bevisstheten rundt seksuelle overgrep i motebransjen.
Det til tross for at mulighetene for en siktelse ikke er tilstede ettersom foreldelsesfristen er utgått for lenge siden.
– Overgrep er normalisert i vår bransje, og i modellindustrien på grunn av det oppfattede privilegiet å få betalt for å ha vunnet det genetiske lotterier, sa Sutton.
– Mange ser det som prisen for berømmelse og også rettferdig handel.
– Industrien som muliggjorde overgrepene mot meg og lot menn betale for tilgang til kvinner er den samme i dag.

«Jeg våknet av at han lå og presset seg mot meg og prøvde å kysse meg»

Marie var gift med supermodell Linda Evangelista fra 1987 til 1993, og var leder for Elite Models europeiske avdeling i 25 år. Nå 71 år gamle Marie er i dag styreleder ved det Paris-baserte modellbyrået Oui Management. Han har hele tiden nektet for anklagene, men har vært under etterforskning av franske politi for anklager om voldtekt og seksuelle overgrep inkludert mot en mindreårig. Overgrepene skal ha skjedd på 1980- og 90-tallet.
I 2018 ble den strafferetslige foreldelsesfristen for voldtekt av en mindreårig utvidet fra 20 til 30 år i Frankrike. Tilsvarende foreldelsesfrist for voldtekt av en voksen er fortsatt 20 år.
