Sleng på deg en herreskjorte. Sommerens absolutte må ha-plagg passer perfekt for alle fasonger.
Tommy Hilfiger vår- sommer 2006.
Vis mer
ElisaRøtterud
All Over Press
Publisert Sist oppdatert
Sleng på deg en blafrende bomullsskjorte og knepp opp. Dette er et av sommerens mest komfortable og romsligste må ha-plagg.
Er du litt rund og ønsker å skjule konturene på kroppen, er skjorten perfekt. Er du derimot høy og slank og liker hot pants eller kort skjørt, er skjorten en genial kontrast som duser ned et ellers så avslørende antrekk. Med andre ord, skjorten passer til alle kvinner. Hurra!
Flere designere viser varianter av skjorten. Motehuset Lanvin flørter med maskuline og tettsittende skjorter pyntet med blomster og slips. Stella McCartney lar 80-tallsbølgen komme brusende og presenterer store og vide skjorter i pastellfarger. Sist men ikke minst, sverger motehuset Chloe til overdimensjonerte skjorter brukt som minikjoler.
Skjorten anno 2006 er sporty, sexy, elegant og ultrahipt. Moteviter Kiki Sørum sier at den ellers så maskuline skjorten understreker det feminine:
- Det er noe hemmelighetsfullt over en skjorte. Hva er det som skjuler seg under den?
Hvor mange filmer har vi ikke sett der kvinnen slenger på seg mannens skjorte etter het elskov? Tenkt bare på den moderne klassikeren, Pretty Woman (1990) med Julia Roberts i hovedrollen.
Carrie Bradshaw fra Sex og singelliv tok også på seg kjæresten Mr. Bigs skjorter og brukte dem sammen med brede belter og høyhælte sko på shoppingturer. Resultatet er et gatesmart antrekk fra New Yorks fashionable gater.
Skuespiller Diane Keaton er også en kvinne som har bidratt til å gjøre skjorten populær. Keaton elsker å gå i dress og skjorter, og har mang en gang posert i dette androgyne antrekket på den røde løperen. I kultfilen Annie Hall (1977), regissert av Woody Allen fra 1977, tok Diane Keaton over stafettpinnen fra 30-tallsikonet Marlene Dietrich. Takket være Diane Keaton ble skjorten populær og sexy, igjen.
Knepp opp! Du trenger ikke lenger betale skjorta for å se stilig ut.
Chloe vår-sommer 2006.
Vis mer
Chloe vår- sommer 2006.
Vis mer
Chloe vår- sommer 2006.
Vis mer
Stella McCartney vår- sommer 2006.
Vis mer
Stella McCartney vår- sommer 2006.
Vis mer
Stella McCartney vår- sommer 2006.
Vis mer
Julia Roberts er
Vis mer
Shoppingklar Sarah Jessica Parker.
Vis mer
Sarah Jessica Parker som Carrie Bradshaw.
Vis mer
MArc Jacobs vår- sommer 2006.
Vis mer
Aquasuctum vår- sommer 2006.
Vis mer
Paul Smith vår- sommer 2006.
Vis mer
Paul Smith vår- sommer 2006.
Vis mer
Marc Jacobs vår- sommer 2006.
Vis mer
Paul Smith vår- sommer 2006.
Vis mer
Filmen Annie Hall fra 1977, gjorde Keaton til et stilikon.
Vis mer
Skuespilleren Diane Keaton har alltid likt skjorter. Her fra 80-tallet.
Vis mer
Diane Keaton anno 2006. Fortsatt en stor skjorteentusiast.
Vis mer