Tiden da russisk stil handlet om babusjka-skaut og vadmelsskjørt er definitivt over. Pengesterke russere gjør også sitt for å knuse fordommene om at de kun kler seg i leopardfarget lycratights, pynter seg med falske diamanter og bleker håret til det nesten ramler av.
Smisker med Vogue?
Syv av verdens tjuefem rikeste personer er fra Russland. Landet har 87 milliardærer. Og mange av dem nøler ikke med å vise det.Nylig donerte Evgeny Lebedev, skuespilleren Joely Richardsons kjærste, 500 000 dollar til Council of Fashion Designers of America. Fondet er også kjent som Vogue-redaktør Anna Wintours fashion-fond, skriver Daily Mail. Om han gjorde dette for å imponere den blaserte bransjen, eller fordi han er genuint opptatt av mote, vites ikke. Men sikkert er det at Russland representerer et stort marked av kjøpesterke og trendbevisste menn og kvinner.
- Overdådig stil
Klesmerket Kisa er et av merkene som har bidratt til at russisk mote ikke lenger er synonymt med leopard- og lær-stilen landet gjerner viser fram i Melodi Grand Prix.- Russisk stil har vært sett på som veldig overdådig. Men mange designere har blitt veldig moderne. Vi beholder den russiske arven, men tolker den på en ny måte, sier Kisas grunnlegger Tarkhan-Mouravi.
Hyret Paris Hilton
En annet designfenomen, som har tatt det amerikanske kommersielle markedet med storm, er sekstenårige Kira Plastinina. Med penger fra reklamefilm-pappen Sergei Plastinin i ryggen, designer hun sin egen kolleksjon med ballkjoler, miniskjørt og trange t-skjorter merket Ts. Plastinina.Merket er superhot i USA, og i følge moteryktene fikk Paris Hilton 2 millioner dollar for å gå modell for klærne i fjor.
Modellfabrikken
Russerne gjør også sitt inntog på catwalken. Nye modellstjerneskudd som Natalia Vodianova, Sasha Pivovarova, Vlada Roslyakova, Masha Novoselova og Natsah Poly har gjort seg bemerket på visningene til alle de største motehusene.I kø for russiske leggvarmere
Det russiske klesmerket Kova&T har nå 95 utsalgssteder på verdensbasis. Nå finner du labelen også i London.- Kova&T er et av de merkene vi selger mye av. Særlig plaggene i kasjmir og t-skjortene nærmest flyr ut av butikken. Og vi har ventelister på for eksempel leggvarmerne med lisser. Jeg pleide å mene at russisk mote var lett vulgær. Men i det siste har stilen endret seg veldig, og stilen har blitt mye kulere, sier Amanda Crossley, innkjøpsjef i den hippe butikken Coco Ribbon i London.
Gucci og Chanel
I Russland er det fortsatt klær fra fra Chanel, Louis Vuitton og Gucci som gir den største statusen. Men også dette er i ferd med å endres.- Når et land går fra å være fattig til å bli rikt, viser de nyrike seg gjerne fram pengene sine ved å knytte seg til kjente, etablerte tegn på luksus. Men nå er Russland i ferd med å gå videre. De motbevisste russerne har fått en egen trygghet, og vil gjerne vise at landet har noe eget å by på, ekspert på internasjonale luksusmarkeder, Rita Clifton.
LES OGSÅ:



