Oslo Fashion Week 2013

Superlekkert badetøy fra Fam Irvoll

- Jeg ville lage badetøy vi føler oss vel i, som sitter fint og ser flatterende ut, sier designeren til KK.

SATSER PÅ BADETØY VI HAR LYST TIL Å GÅ I: Fam Irvoll har designet badetøy for første gang, og viste badedrakter og bikinier i freshe farger med print som mus, roser og maur, under Oslo Fashion Week onsdag kveld.   Foto: Per Ervland
SATSER PÅ BADETØY VI HAR LYST TIL Å GÅ I: Fam Irvoll har designet badetøy for første gang, og viste badedrakter og bikinier i freshe farger med print som mus, roser og maur, under Oslo Fashion Week onsdag kveld. Foto: Per Ervland Vis mer
Publisert
Sist oppdatert
Vi gruer oss vel alle litt til den første sommerferiedagen vi skal ut i bare lycratruse og bikinitopp. Leggene er melkeblå og badedrakten kanskje litt mindre enn vi husket den.

For igjen har vi gått på en real kjøpt-feil-størrelse-og-modell-smell. Ikke minst er det ikke alltid vi finner noe vi faktisk liker i salgshyllene.

En som også er oppatt av badetøy, er den norske designeren Fam Irvoll. I stedet for å tråle butikkene hver sesong for noe lekkert, har hun heller gjort kort prosess og designet sitt eget.

Når KK treffer henne rett før hun skal ha visning under Oslo Fashion Week, ser vi badedrakter og trekantbikinier i lekre farger, med print som roser, maur og mus.

- Jeg ville lage badetøy vi føler oss vel i, som sitter fint og ser flatterende ut, sier Irvoll til KK.






EN MER BRUKERVENNLIG KOLLEKSJON: Fam Irvoll har villet lage en kolleksjon som bare er ti prosent crazy og 90 prosent brukbar... Foto: Per Ervland
EN MER BRUKERVENNLIG KOLLEKSJON: Fam Irvoll har villet lage en kolleksjon som bare er ti prosent crazy og 90 prosent brukbar... Foto: Per Ervland Vis mer

Ikke like crazy lenger

Om det så er en bestemor på hver pupp, en kake på hodet eller rosa tøfler med sauepels hun har å by på, så har Fam Irvoll bestandig tøyset og tullet litt hver gang hun har sluppet sine kolleksjoner. Ikke minst har visningene vært spektakulære.

Nå har designeren, som Rihanna, Katy Perry og Lady Gaga har kledd seg i, laget en kolleksjon som er mindre ellevill enn før, ifølge henne selv.

- Klærne er mer brukervennlige, og er ikke bare scenetøy som ingen kan gå i. I kolleksjonen er det nå 90 prosent som kan brukes, og bare ti prosent som er helt crazy, sier hun.

Faktisk er dette så langt Fam kan gå kommersielt, uten å miste identiteten sin helt. Heldigvis er alt relativt, for vi synes kolleksjonen er langt fra traust og kjedelig.





Se flere bilder fra visningen nedenfor:






OFWs mest sexy visning?

Fam Irvoll er som sagt kjent for å arrangere Oslo Fashion Weeks kanskje mest underholdende motevisninger. Og onsdagens vår/sommer 2014-show på sommerlystige Albert Hage, der fargerike lykter glitret i bambustaket, var intet unntak.

Her så vi fargerikt badetøy, kjoler og smarte bukser på catwalken - til stor begeistering for publikum.

Artikkelen fortsetter under...










En som gikk modell var stilikon Tinashe Bakasa Roll, rikitgnok ikke i badetøy men i magetopper, stilige jakker og svarte og hvite antrekk.

- Fantastisk å se noe som er så sexy som henne i klær som er så kule som Fams, det er bare det beste av to verdener, sier Tinashes kjæreste og komiker Odd-Magnus Williamson til KK.

Inspirert av thrillere

Som alltid har den Oslo-baserte designeren latt seg inspirere av dyreriket. Her er det alt fra insekter, kryp og fugler som går igjen. Irvoll har selv tegnet printet som hun har trykket opp på stoff som silke, bomull og skinn.

- Jeg har sett på filmer som Alfred Hitchcocks «Fuglene» og «The Shining» av Stanley Kubrick. Spesielt godt liker jeg de skumle tvillingene, sier Irvoll.

Og trofaste Grace Jones og Lady Gaga slutter aldri å inspirere Fam - heller ikke for våren- og sommeren 2014.






Plaggene som går igjen er løse gulrotbukser i lyse farger, enkle jakker, t-skjorter, bluser og shorts. Den lille sorte har også fått være med i kolleksjonen denne gangen.

To elleville favoritter

Selv har den Oslo-baserte designeren noen soleklare favoritter fra kolleksjonen. Selv om hun tror de er i overkant crazy, er hun veldig glad i dem.

- Dette skjørtet har nok alt for mange blomster på seg for å bli en bestselger, men jeg synes det er veldig kult.

Og selve maskoten i gjengen, blant bukse, topper og skjørt, er en gigantisk duesekk i skinn. Som nappet rett opp fra torget en travel lørdags formiddag.

- Er ikke den kul? Her får du plass til masse, vet du.





Se flere detaljbilder av plaggene nedenfor:


MAGETOPPEN ER ESSENSIELL: - Jeg elsker magetoppen, og tror den blir trendy til neste år også, men så kan det hende den går i dvale igjen de neste ti årene, sier Fam Irvoll til KK. Her ser vi blant annet stilikon Tinashe Bakasa Roll i et supersmart antrekk i svart og hvitt. Foto: Per Ervland
MAGETOPPEN ER ESSENSIELL: - Jeg elsker magetoppen, og tror den blir trendy til neste år også, men så kan det hende den går i dvale igjen de neste ti årene, sier Fam Irvoll til KK. Her ser vi blant annet stilikon Tinashe Bakasa Roll i et supersmart antrekk i svart og hvitt. Foto: Per Ervland Vis mer
SÅ KJÆRESTEN GÅ VISNING FOR FAM IRVOLL: Komiker og skuespiller Odd-Magnus Williamson gledet seg til å se Tinashe vise fram Fams nye kolleksjon. Foto: Per Ervland
SÅ KJÆRESTEN GÅ VISNING FOR FAM IRVOLL: Komiker og skuespiller Odd-Magnus Williamson gledet seg til å se Tinashe vise fram Fams nye kolleksjon. Foto: Per Ervland Vis mer





Disse plaggene har Fam tro på

Egentlig hadde Fam Irvoll tenkt til å lage en helsvart kolleksjon, men til syvende og sist syntes hun det ble alt for trist.

I stedet ville hun lage noe som folk faktisk kan og vil gå med. Fra kolleksjonen har hun aller mest tro på en serie med løse bukser, enten i freshe farger eller med fugleprint, og en enkel svart kjole.






Følg moteukene på KK.no







KK.no dekker alle høstens moteuker. Under moteuka i København fikk vi vite at hvitt og rosa blir neste sommers store trendfarger, og at helsesandalene gjør comeback.

Denne uken er det Oslo Fashion Week som gjelder, og sammen med KKs moteredaktør Silje Pedersen vil vi gi deg alt av nyheter og oppdateringer underveis!

Nedenfor finner du flere saker fra årets fashion week (vår/sommer 2014):
  • Se kjendisene på åpningen av OFW
  • Viste frem rådyr veskepark på åpningsfest
  • Kristine Vikse: Legg merke til disse plaggene
  • Mardou & Dean: Derfor er disse jeansene en hit
  • Jenny Skavlan om ny sveis på Mardou & Dean: - Føles nesten som om jeg har amputert et bein

    Følg også med på Siljes moteblogg, Facebook og Instagram (@kkmagazine) for hyppige oppdateringer, trendspaning, vårens it-plagg, shoppingtips og mye, mye mer fra alle de store moteukene.







    FARGERIKE DETALJER: Fam Irvoll har laget printen til kolleksjonen selv - alt fra mus, maur og fugler. - Jeg har gått fra 3D til print denne gangen, sier hun. Foto: Per Ervland
    FARGERIKE DETALJER: Fam Irvoll har laget printen til kolleksjonen selv - alt fra mus, maur og fugler. - Jeg har gått fra 3D til print denne gangen, sier hun. Foto: Per Ervland Vis mer
    LITT UTENOM DET VANLIGE: Fam Irvoll er kjent for å tenke litt utenom moteboksen. Her viser hun oss en grå duesekk og skjørt og blomsterbedd i ett. Foto: Per Erland
    LITT UTENOM DET VANLIGE: Fam Irvoll er kjent for å tenke litt utenom moteboksen. Her viser hun oss en grå duesekk og skjørt og blomsterbedd i ett. Foto: Per Erland Vis mer
    DETTE TROR HUN VIL SELGE: Når KK ber Fam Irvoll vise oss sine favoritter, som hun også tror vil treffe, er det en fiolettgrå løs bukse med fugleprint, en turkis tilsvarende bukse og en enkel svart kjole. - Dem vil jeg style med en kul ryggsekk og et par pumps, sier hun. Foto: Per Ervland
    DETTE TROR HUN VIL SELGE: Når KK ber Fam Irvoll vise oss sine favoritter, som hun også tror vil treffe, er det en fiolettgrå løs bukse med fugleprint, en turkis tilsvarende bukse og en enkel svart kjole. - Dem vil jeg style med en kul ryggsekk og et par pumps, sier hun. Foto: Per Ervland Vis mer
    MOTEUKENE PÅ KK.NO: Vi oppdaterer deg om alt som kommer i motebildet til neste år. Foto: Veronica von Clemm/Produsentene/All Over Press
    MOTEUKENE PÅ KK.NO: Vi oppdaterer deg om alt som kommer i motebildet til neste år. Foto: Veronica von Clemm/Produsentene/All Over Press Vis mer
    FARGERIKT BADETØY MED STILIG PRINT: Fam Irvoll lanserer for første gang en badetøyskolleksjon - både bikinier og badedrakter i blått og fiolett med rosemønster, museprint og en og annen maur...Her er hun i Alberts Hage rett før visningen starter under Oslo Fashion Week. Foto: Per Ervland
    FARGERIKT BADETØY MED STILIG PRINT: Fam Irvoll lanserer for første gang en badetøyskolleksjon - både bikinier og badedrakter i blått og fiolett med rosemønster, museprint og en og annen maur...Her er hun i Alberts Hage rett før visningen starter under Oslo Fashion Week. Foto: Per Ervland Vis mer
  • Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

    Vi bryr oss om ditt personvern

    KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

    Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

    Les mer