
Denne artikkelen ble først publisert på nettsiden vi.no. Dette innholdet er nå overført til kk.no. Les mer om overføringen
Følg Vi.no på Facebook og Instagram, og motta nyhetsbrev ved å registrere deg her.
Det nye lovforslaget handler om hvordan alderspensjoner skal reguleres - og forslaget er at løpende pensjoner skal reguleres med gjennomsnittet av lønns- og prisvekst, med virkning fra 2022.
I innstillingen foreslås det i tillegg at den nye beregningsmodellen også skal gjelde for regulering av minste pensjonsnivå (minstepensjon) og garantipensjon.
Men dette er dårlig nytt for minstepensjonistene, ifølge økonomene Vi.no har snakket med.
- Det er liten tvil om at dette over tid vil gi en lavere regulering av minstepensjon enn dagens regler, uttaler Birger Myhr, siviløkonom i det uavhengige pensjonsrådgivningsselskapet Pensjonseksperten.
Det samme sier pensjonsekspert Marianne Christensen i Sparebank 1-gruppen:
- Over tid kan de nye reglene utgjøre et betydelig tap for minstepensjonistene.
Hun legger til at vi samtidig må huske på at det pågår en evaluering av hele pensjonsreformen som vil avgi sin rapport til sommeren og at spørsmålet om minstepensjon og fattigdomsgrensen på ingen måte er besvart gjennom lovendringen nå.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger