Mette-marit

Denne Mette-Marit-videosnutten har du aldri sett før

13 år og på konsert - avslørt på NRK.

METTE-MARIT: Den fremtidige kronprinsessen er 13 år, og gir alt under a-ha-konserten som blir avholdt i Kristiansand 30. januar 1987. Slottet bekrefter at kronprinsessen var på konserten. Foto: Skjermdump NRK / Monster
METTE-MARIT: Den fremtidige kronprinsessen er 13 år, og gir alt under a-ha-konserten som blir avholdt i Kristiansand 30. januar 1987. Slottet bekrefter at kronprinsessen var på konserten. Foto: Skjermdump NRK / Monster Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

I disse dager går den Monster-produserte TV-serien «Datoen» på NRK, og da undertegnede nylig så episoden med A-ha-medlem Magne Furuholmen (53) fra sesong 1 (se den her) kom hun over noe som varmer et rojalisthjerte helt inn til hjerteroten!

For der, 45 minutter ut i episoden, dukker nemlig Mette-Marit (42) opp! Året er 1987, den fremtidige kronprinsessen er 13 år, og står helt foran i publikum under A-ha-konserten som ble avholdt for nesten nøyaktig 29 år siden - 30. januar - i Gimlehallen i Kristiansand (Kilde: a-ha-live.com)

Jeg sender en sms til kommunikasjonssjef Marianne Hagen (48) ved slottet og også assisterende kommunikasjonssjef ved slottet, Sven Gjeruldsen (54), for å få det opplagte bekreftet - men det er kun Gjeruldsen som svarer.

Kort skriver han tilbake: «Nei, det kan jeg ikke bekrefte». Men kan han avkrefte det?, tenker jeg i mitt stille sinn.

Minuttene går. Men altså, det MÅ jo være Mette-Marit! Plutselig tikker det inn en ny sms, denne gangen fra kommunikasjonssjef Marianne Hagen: «Det kan jeg bekrefte», skriver også hun kort - men godt. Mitt rojalisthjerte bruser over av glede. 

UNGPIKEIDOLER: Den norske musikkgruppen a-ha fotografert i 1987. Fra venstre: Morten Harket, Morten Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy. Foto: Erik Poppe for VG / NTB Scanpix
UNGPIKEIDOLER: Den norske musikkgruppen a-ha fotografert i 1987. Fra venstre: Morten Harket, Morten Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy. Foto: Erik Poppe for VG / NTB Scanpix Vis mer

- Det er klart, for oss vil det alltid være spesielt å spille i Norge ettersom vi har familie og venner her, og noen av dem fikk jo se det på veldig nært hold, sier Furuholmen i «Datoen»-intervjuet i forbindelse med klippet som viser Mette-Marit blant publikum.

MUSIKKELSKERE: Både Haakon og Mette-Marit har vært opptatt av musikk helt siden barnsben av - og fant hverandre gjennom den en gang så populære Quart-festivalen som ble avholdt i 1999. Her koser paret seg under festivalen som ble avholdt på Skaugum i forbindelse med Haakons 40-årsdag. Mette-Marits bror Espen Høiby. Foto: NTB Scanpix
MUSIKKELSKERE: Både Haakon og Mette-Marit har vært opptatt av musikk helt siden barnsben av - og fant hverandre gjennom den en gang så populære Quart-festivalen som ble avholdt i 1999. Her koser paret seg under festivalen som ble avholdt på Skaugum i forbindelse med Haakons 40-årsdag. Mette-Marits bror Espen Høiby. Foto: NTB Scanpix Vis mer

Lite visste nok de tre A-ha-gutta Magne Furuholmen, Morten Harket og Paul Waaktaar-Savoy, som i 1987 var 24, 27 og 25 år gamle, at de opptrådde foran en fremtidig dronning. 

Både kronprinsesse Mette-Marit og kronprins Haakon (42) er svært musikkinteresserte, og møttes under Quart-festivalen i Kristiansand i 1999 - 12 år etter at hun rocka dansefoten under a-ha sin aller første Norgeskonsert. 3. juni 1986 startet A-ha sin første verdensturné i Perth, Australia. Konserten i Kristiansand var den første på norsk jord.

Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer