Amerikansk høyesterett opphevet i juni 2022 den nesten 50 år gamle abort-dommen Roe mot Wade, som sikret amerikanske kvinner rett til selvbestemt abort i alle stater. Nå er det delstatene selv som bestemmer om abort skal være lov. Omtrent halvparten av statene ligger an til å forby eller stramme inn abortloven betraktelig. 16 stater har forbudt eller skal forby abort helt.
At abort i mange stater nå blir en kriminell handling, har ført til store protester, og mange sammenligner det amerikanske samfunnet med staten Gilead, fra den dystopiske romanen og senere TV-serien «Handmaids tale», hvor kvinnen er fødemaskiner uten fri vilje, og tilhører sin mann i et skremmende kristenkonservativt patriarkat.
Fra den konservative pro life-siden applauderes det at dommen er satt til side, og mange mener at graviditet er «Guds vilje».
En av dem som har tatt bladet fra munnen etter at dommen ble opphevet, er artist og skuespiller Bette Midler. I en serie meldinger på Twitter har hun ytret sin frustrasjon over opphevelsen av dommen som siden 1973 har beskyttet amerikanske kvinners rett til å velge abort. Midler har blant annet kalt en av dommerne for et «a**hole» og en annen for en «skurk».

Kjendisene raser etter abortdom: «Jeg er vettskremt»
Slapp penis Guds mening
Og det er spesielt en melding som har fått mye oppmerksomhet. Bette Midler skriver nemlig at siden kvinner i mange stater nå mister retten til å velge abort, bør potensmidler som Viagra forbys:
«På tide å forby Viagra. Om graviditet er «Guds vilje», så er den slappe penisen din det også».
Bette Midler har gjennom flere tiår vært en av amerikansk underholdningsbransjes største navn, og er kjent for sin skarpe tunge. Innlegget har i skrivende stund fått over en kvart million likerklikk og er blitt retweetet nesten 40 tusen ganger.

Kommentarfeltet er delt, ikke ulikt det amerikanske samfunnet, og både de såkalte pro-life-erne, og de som er for kvinner rett til å bestemme over egen kropp, har kommet på banen. Noen foreslår sterilisering av menn som et svar på at dommen oppheves, mens andre skriver: «Om du kan saksøke en kvinne for å avslutte et svangerskap, bør du også kunne saksøke en mann for å ha forårsaket svangerskapet».
Eks-presidenten reagerer
Bette Midler er ikke den eneste kjendisen som har reagert. Ekspresident Obama skrev på sin Twitter samme dag som dommen ble forkastet:
«I dag opphevet høyesterett retten til det mest drastiske personlige valget noen kan ta, som et innfall fra politikere og ideologer som angriper en grunnleggende frihet for millioner av amerikanere», og la til at til tross for at han hadde vært forberedt på det, var det grusomt å få det konstatert.
Også den tidligere førstedamen Michelle Obama skrev at hun er knust over at millioner av amerikanske kvinner nå har mistet sin grunnleggende rett til å bestemme over egen kropp.
