Da Ursula Andress steg dyvåt opp av det karibiske hav i hvit bikini i «Dr. No» i 1962, var det som den aller første Bond-piken. Under navnet Honey Ryder var hun væpnet til tennene med redskapet bikinikniv, og spurte Sean Connery:
– Hva gjør du her? Ser du etter skjell?

Hvorpå Connery svarte, i et manus som bare kunne vært klekket ut på 60-tallet:
– Nei, jeg bare ser.

«Hva skal vi kalle henne? Hmmm ... Jeg har det! Pussy Galore!!!»
Stengt inne
Sveitsiske Ursula var langt fra et uskrevet blad før James Bond, og historien hennes tar mang en overraskende vending. Og etter hvert en tragisk en.
Diplomatdatteren Ursula hadde medvirket i flere italienske filmer, og da vennen Marlon Brando arrangerte en prøvespilling, fikk Ursula en sju år lang kontrakt med Paramount.
I januar 1955 fløy hun fra Roma til Hollywood, hvor hun ble foret på en diett av Greta Garbo-, og Marlene Dietrich-filmer, med plan om at hun skulle bli den neste store. Det skal ha vært Audrey Hepburns mor som lærte henne engelsk og Ursula sa senere om den første tiden i filmbyen:
– De stengte meg inne i et glassbur. Jeg ble redd. Jeg kunne ikke leve opp til bildet, og jeg gjorde opprør.

Ser du hvem hun er datteren til?
Usually undressed
Ursula ble i årene som fulgte å se i en rekke mer eller mindre lettbente produksjoner, med navn som «What’s new Pussycat?» og James Bond parodien «Casino Royale» fra 1967.

I «Fun in Acapulco» fra 1963 tuslet Ursula rundt i undertøy sammen med et fullt påkledd Elvis Presley, og onde tunger ga henne kallenavnet Usually Undressed.

Dolph valgte bort kjemilabben til fordel for actionfilmer og gruppesex
16 år yngre mann
Også på privaten skapte Ursula furore. Der Hollywoodmoguler i årenes løp har tatt seg yngre kvinner uten at noen leet et øyebryn, vakte Ursula oppsikt da hun i 1979 ble sammen med den 16 år yngre skuespilleren Harry Hamlin, siden kjent fra LA Law, Mad Men og Real Housewives of Beverly Hills.

Ursula og Harry møttes under innspillingen av «Clash of the Titans» i 1979, og det skulle bli begynnelsen på et fire år langt forhold.
I 1980, da Ursula var 44 år fødte hun sønnen Dimitri, hennes eneste barn.

Kom til rommet mitt!
I serie «Real Houswifes of Beverly Hills», der Harry Hamlin medvirker med sin familie, sa hans kone Lisa følgende om hvordan Hamlins sønn ble unnfanget:
– Ursula er akkurat den filmstjernen du ser for deg. Han (Hamlin, red.anm.) fortalte at hun ringte og sa «Harry. Kom til rommet mitt». Så han gjorde det. 28 år gammel gikk han dit, og hun ble gravid den natten. Og det var det. 44 år gammel. Første gang.

– Det ble på en måte forventet at jeg skulle ligge med ham
Forlot Ursula
Harry Hamlin skal ha forlatt Ursula i 1983, da sønnen var fire år, og giftet seg senere både to og tre ganger. Sønnen Dimitri har prøvd seg som DJ, skuespiller og modell.

En av hans største kampanjer er sammen med Taylor Swift, Olivia Wilde and Nikki Reed for Abercrombie & Fitch magazine i 2004.

KK møtte Lorenzo Lamas: – Jeg var trofast mot alle mine koner
Felles skjebne med Linda Evans
Men også Ursula har hatt sin dose eventyr. Før Hamlin hadde hun bak seg et ni år langt ekteskap med John Derek, som med sin appetitt på blondiner siden skulle komme til å forlate Linda Evans til fordel for 16 år gamle Bo Derek.

Ursula hadde dessuten vært sammen med skuespilleren Jean Paul Belmondo og italienske Fabio Testi.

Hun var 16, han var 46
Advart av Marlon Brando
Men mest oppsiktsvekkende må det kanskje være at Ursula i sin ungdom datet ikonet James Dean!

Ursula møtte James Dean da hun var 19 år og akkurat hadde signert med Paramount. Marlon Brando skal ha advart Ursula mot forholdet. Jimmy var nemlig en Hollywood-kjekkas som elsket kvinner og raske biler.
Nå holdt han på med innspillingen av «The Giant», og snarrådige Dean fikk agenten sin til å arrangere en date med stjerneskuddet Ursula.
– Han kom til meg i Hollywood og forlot meg aldri, skal Ursula senere ha sagt om møtet med Dean.

Homofil?
Ryktene ville imidlertid ha det til at James Dean egentlig var homofil, og at forholdet til Ursula var en dekkhistorie. Påstandene skal ha gjort Ursula rasende, skriver Marie Claire.
– Jeg ble sint da jeg hørte det. Noen antydet til og med at jeg hadde fått betalt for å utgi meg for å være forloveden hans.

Ifølge bladet skal James Dean ha ønsket å gifte seg med Ursula, men hun var ikke like overbevist.
– Jeg var ikke like forelsket i ham, skal Ursula senere ha sagt

– Kom fort! For han dør!
Den fatale dagen
30. september 1955 så Ursula og James hverandre for siste gang. Etter at James avsluttet innspillingen av «The Giant», hadde han gjenopptatt sin interesse for raske biler, noe han var kontraktfestet til å avstå fra under innspillingen.
Ursula skulle etter sigende egentlig ha sittet ved hans side da han tråkket på gasspedalen i sin Porsche 550 Spyder denne dagen. Parets plan skal ha vært å kjøre til Pebble Beach, der Dean skulle delta i et bilrace. Men da John Derek plutselig dukket opp like før, skal Ursula ha ombestemt seg.
Døde bak rattet
James Dean kjørte følgelig av gårde, med bilmekanikeren sin i passasjersetet istedenfor Ursula.
Det var siste gang Ursula Andress så James Dean. Ved 17-tiden krasjet bilen hans inn i en hvit Ford på rute 466. Bilmekanikeren og føreren av Forden overlevde.
James Dean var død, 24 år gammel.

– Kanskje mamma forvekslet bremsen med gassen?
– Glemt navnet mitt
Ursula Andress ble et av Hollywoods ikoniske ansikter, og hun var i flere tiår stadig å se i jetsettlivet, både i New York, Hollywood og på rivieraen.

I dag har hun for lengst trukket seg tilbake fra rampelyset. I 2017 solgte hun huset sitt i Beverly Hills og veksler nå på å bo i Sveits og Roma, i nærheten av søsknene sine.
Den 19. mars 2021 fylte hun 85 år. I et intervju skal hun ha sagt:
– Jeg har levd et eksepsjonelt liv. Ursula Andress
– Jeg har sett verden, jeg har fått oppleve kjærlighet, vennskap, jeg har hatt litt suksess, jeg har tjent litt penger, pressen behandlet meg ikke så verst. Jeg synes jeg har vært veldig heldig.
Som hun sa i sin ungdom, da et magasin omtalte henne som «Den mest spektakulære sveitsiske skapelsen siden alpene»:
– I dag er jeg det. I morgen vil det være noen andre, og om fem år har kanskje alle glemt navnet mitt.
Kilder: Marieclaire.com, airmail.com, Wikipedia, mashable.com