Kongelig

Ser rødt etter dette: «Haakon dukket opp med ny kvinne»

... for «den nye kvinnen» var ingen ringere enn hans storesøster.

KONGELIG: Prinsesse Märtha og kronprins Haakon var til stede under Para-VM i langrenn på Birkebeiner stadion på Lillehammer i midten av januar. FOTO: Stian Lysberg Solum / NTB
KONGELIG: Prinsesse Märtha og kronprins Haakon var til stede under Para-VM i langrenn på Birkebeiner stadion på Lillehammer i midten av januar. FOTO: Stian Lysberg Solum / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

I midten av januar var det duket for Para-VM i langrenn på Birkebeiner stadion på Lillehammer, der Birgit Skarstein (32) ble nummer fire på åpningsdistansen 7,5 kilometer langrenn for sittende.

Jubelen sto i taket, og blant gratulantene var prinsesse Märtha Louise (50) som i kraft av å være høy beskytter for Norges funksjonshemmedes idrettsforbund stort sett alltid er å se på tilstelninger som Para-VM og Paralympics.

GRATULASJONER: Birgit Skarstein tar imot hyllest av prinsesse Märtha og kronprins Haakon, etter Para-VM i langrenn kvinner sittende på Birkebeiner stadion. Skarstein kom på fjerdeplass. FOTO: Stian Lysberg Solum / NTB
GRATULASJONER: Birgit Skarstein tar imot hyllest av prinsesse Märtha og kronprins Haakon, etter Para-VM i langrenn kvinner sittende på Birkebeiner stadion. Skarstein kom på fjerdeplass. FOTO: Stian Lysberg Solum / NTB Vis mer

Lillebroren kronprins Haakon (48) var også til stede, som den sportsglade og konkurranselystne personen han er.

Men søskenparets deltakelse på Birkebeiner stadion gikk ikke upåaktet hen - spesielt ikke hos söta brors kongelige magasin Svensk Damtiding.

«Kronprins Haakon med ny kvinne ved sin side. Mette-Marit borte - uten forklaring», skriver Svensk Damtiding på sosiale medier og i nettsaken.

Den «nye» kvinnen er derimot hans egen storesøster prinsesse Märtha.

Kronprinsessens uteblivelse kan forklares med to ting: hun var opptatt med eget digitalt representasjonsoppdrag, samt at den kroniske lungesykdommen lungefibrose har gjort at hun sparer på kreftene, og er nøye med hvilke reiseoppdrag hun prioriterer.

Koker i kommentarfeltet

Den noe spisse vinklingen har fått både det svenske og det norske folket til å se rødt, og det regelrett koker i kommentarfeltet til Svenskdam-posten på Instagram.

Flere følgere mener det er en skammelig og ondskapsfull påstand, og en undrer seg over om de har reflektert over om hva kronprinsessen tenker dersom hun leser saken.

ET GODT, GAMMELT MINNE: Bildene av Haakon og Märtha fra Para-VM i januar, fikk oss til å tenke på dette gode minnet fra Ski-VM i Holmenkollen i 2011 - da den svenske og norske kronprinsfamilien, samt prinsesse Märtha hygget seg med mennenes stafett. FOTO: Lise Åserud / NTB
ET GODT, GAMMELT MINNE: Bildene av Haakon og Märtha fra Para-VM i januar, fikk oss til å tenke på dette gode minnet fra Ski-VM i Holmenkollen i 2011 - da den svenske og norske kronprinsfamilien, samt prinsesse Märtha hygget seg med mennenes stafett. FOTO: Lise Åserud / NTB Vis mer

«Dette er hans søster, som har har kjent hele livet. Tull og tøys!», skriver en av følgerne.

«Uten forklaring? Dere skriver jo at hun var opptatt med noe annet!», skriver en annen.

Mens en følger holder det kort og konsist:

«For å si det på svensk ... lägg av!».

Slottet har, ikke uventet, latt være å kommentere saken. De har derimot delt en hyggelig film med hele kronprinsfamilien på skitur i strålende solskinn, i forbindelse med prinsesse Ingrid Alexandras 18-årsdag fredag 21. januar:

SKITUR: Bli med prinsesse Ingrid Alexandra og kronprinsfamilien på skitur på Imingfjell. VIDEO: Aasen film // Det kongelige hoff Vis mer
Følg på Instagram Abonner på KK magasinet

Vi bryr oss om ditt personvern

KK er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer