Det er gått hele 30 år siden filmen om en forlatt gutt og en fanget spekkhogger fikk oss til å gråte.
«Free Willy» eller «Slipp Willy fri», som den het på norsk, gikk som en farsott på kinoer over hele verden sommeren 1993. Den rørende historien om en ung gutts vennskap med en spekkhogger ble umiddelbart en seerfavoritt.
Men å rette søkelyset mot hval i fangenskap, fikk konsekvenser. Først til hovedpattedyret i filmen, han det egentlig handlet om: Nemlig Willy, eller Keiko som han egenlig het.


Hun var 16, han var 46
Kampen for friheten
Keiko ble født i 1976 og i 1993 tok han sitt første finnetak inn i stjernenes verden. Men før dette var han i fangenskap og tok del i mange opptredener for betalende publikum.
Så hans virkelige liv var veldig likt det livet som ble fremstilt i «Free Willy». Derfor ble det å sette han fri i virkeligheten, en kampsak for mange etter at de tre filmene ble laget.
19 år etter at han først ble fanget, ble han flydd tilbake til Island og observert på avstand. For å lære seg å jakte og holde pusten ble han derfor plassert inni en stor tank i havet der. Det var ifølge Daily Star et kostbart prosjekt som kostet 3,5 millioner dollar i året.
I 2002 dro endelig Keiko av gårde på egen hånd og svømte mot frihet. Men etter ti års trening på å få Keiko til å bli vill og være med andre spekkhoggere, fulgte han heller etter en båt med fiskere tilbake til Norge. Han døde i Halsa ett år senere av lungebetennelse.
Men la oss ta en titt på de andre vi kjenner godt fra filmene:
Jason James Richter: Jesse


Jason James Richter fikk sitt gjennombrudd i hovedrollen som Jesse Greenwood, og reggisør, Simon Wincer kunne glede seg over å ha laget den store nye familiefilmen. Og det skadet nok heller ikke at Michael Jackson sto for låta «Will You Be There», som var med i filmen.
Andre stjerner bidro også til at filmen ble en kassasuksess, der i blant Michael Madsen, Jayne Atkinson, og Mykelti Williamson. Men hva har så disse gjort siden den gang og hvordan ser de ut i dag?
Bare 12 år gammel fikk Richter drømmerollen som den unge og forsømte rømlingen, Jesse. Etter å ha blitt tatt for vandalisering i vannparken, blir straffen hans å rydde opp i rotet sitt. Mens han «soner» straffen sin, blir han imidlertid venner med en spekkhogger som lever i fangenskap der.
Filmens suksess gjorde at han dukket opp igjen i rollen som Jesse i to oppfølgingsfilmer: «Free Willy 2: The Adventure Home» i 1995 og «Free Willy 3: The Rescue» i 1997.
Siden da har 43-åringen fortsatt som skuespiller og har vært å se i serier som «Sabrina the Teenage Witch,» «Criminal Minds» og «Bones». Han blir dessuten å se i skrekkfilmen «Natty Knocks» som kommer ut 21. juli.
Michael Bacall: Perry


Michael Bacall spilte rollen som Perry i «Free Willy». I ettertid har han oppnådd suksess både foran og bak kamera.
Ikke bare hadde han en liten rolle i Quentin Tarantinos «Django Unchained» og «Inglourious Basterds.» Men han har også skrevet manus til filmer som «Scott Pilgrim vs. The World», «21 Jump Street» og oppfølgeren «22 Jump Street» og «Project X».
Mykelti Williamson: Dwight Mercer


Mykelti Williamson var en skuespiller som var å se i mye tidlig på 1990-tallet. Han gjorde et comeback i «Free WIlly 2», før han spilte i storfilmen «Waiting to Exhale» i 1995.
Men i 1994 gjorde han kanskje sin mest kjente rolle som rekefiskeren Bubba i «Forrest Gump» der han spilte mot Tom Hanks.
I 1997 giftet han seg med kona Sondra Spriggs og sammen har de to døtre.

- Å komme ut av skapet kostet George Michael dyrt
Michael Madsen og Jayne Atkinson: Adoptivforeldrene


Michael Madsen er kjent for å spille mange tøffe roller og flere vil nok assosiere han med filmer som «Kill Bill», «Thelma & Louise» og «Die Another Day». Men i «Free Willy» spilte han altså en mykere rolle, som adoptivpappaen, Glenn Greenwoodmay.
Annonsørinnhold
Aller Media
Raser ut av butikkhyllene, og det med god grunn
i samarbeid med Aller MediaMadsen var på et tidspunkt så tøff at han lanserte sin egen kolleksjon av sterke sauser. Og ikke overraskende fikk de navnet: American Badass.

Rollen som Jesses adoptivmor ble spilt av den engelske skuespilleren Jayne Atkinson. 64-åringen har gjort en karriere av å spille strenge roller i serier som «Criminal Minds», «House of Cards» og «Homeland Security».
Lori Petty: Rae


Lori Petty (59) hadde rollen som den flinke treneren som først inspirerte Jesse til å prøve seg på å trene med WIlly. Mange kjenner henne nok mest igjen fra rollen som Lolly Whitehill i «Orange is the New Black».
Nylig var hun også å se i HBO MAX sin postapokalytiske miniserie «Station Eleven».

Vidt forskjellig oppvekst: Én ting er annerledes når Prins George oppdras
August Schellenberg: Randolph Johnson


August Schellenberg spilte hvaltreneren Randolph Johnson i alle tre filmene om Willy. Også han gjorde karriere som skuespiller i årene som fulgte. I 2007 ble han nominert til Emmy for sin rolle som Sitting Bull i HBOs «Bury My Heart at Wounded Knee». Dessverre døde Schellenberg av lungekreft 15. august 2013 i en alder av 77.
Oppdag mer mote, livsstil og historier fra virkeligheten på KK.no

Åse-Line ble frisk fra personlighetsforstyrrelse

- Hun var ikke den som bare forsvant fordi hun var sur eller ville finne på noe tull
